Novinky

Při vapování škodí acetát vitaminu E

14. 9. 2019

Vědci zřejmě identifikovali látku, která v elektronických cigaretách způsobovala vážné plicní obtíže a vedla i k několika úmrtím. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) oznámil, že odborníci našli ve všech vzorcích, které lidé s onemocněním plic kouřili, stejnou chemickou látku – olej získaný z vitaminu E.

Na obzoru „jiný“ lék na depresi

11. 9. 2019

Klinické studie naznačují vznik zcela nového typu léčby deprese, který se vyznačuje rychlým účinkem. Úlevu přináší pacientům s mírnou i těžkou formou onemocnění.

Jediný gen pro homosexualitu neexistuje

8. 9. 2019

Velká vědecká studie potvrdila, že neexistuje jediný gen pro homosexualitu. Lidskou sexuální orientaci však ovlivňuje složitý mix genetiky a prostředí.

Nové využití mepolizumabu

4. 9. 2019

Pacienti se závažným eozinofilním astmatem mohou už i v EU začít se samostatným podáváním léčivého přípravku Nucala.

Už jedna e-cigareta mění krevní oběh. I bez nikotinu

31. 8. 2019

Pouhá jedna elektronická cigareta má dočasně negativní vliv na kardiovaskulární funkce. Podle americké studie publikované v časopise Radiology se změny týkají i e-cigaret bez nikotinu. Prokázaly to skeny z magnetické rezonance.

Diabetes u žen a problémy se spánkem

30. 8. 2019

Ženy s diabetem 2. typu čelí častěji problémům spojeným se spánkem a jejich potíže jsou závažnější než u žen, které tímto onemocněním netrpí.

Koho testovat na mutaci BRCA?

23. 8. 2019

Americká pracovní skupina pro preventivní služby aktualizovala své doporučení pro pacientky ke genetickému zkoumání mutací na genech BRCA 1 a BRCA 2. Benefity totiž přináší jen některým.

Naděje na vakcínu proti borelióze

21. 8. 2019

Nový objev českých vědců mění pohled na vznik onemocnění při nákaze boreliemi. Výzkum bude dál pokračovat a snad napomůže k vývoji nové vakcíny, na kterou se již dlouho marně čeká.

Metaanalýza prokázala prospěšnost vitaminu D u rakoviny

17. 8. 2019

S cílem zjistit souvislost mezi příjmem vitaminu D a mortalitou u dospělých vědci prozkoumali 52 studií s více než 75 tisíci účastníků.

Počet nakažených virem HIV znovu vzrostl

16. 8. 2019

Letos v ČR během prvních šesti měsíců přibylo 121 nových případů nakažených virem HIV. Loni byl přitom počet nově nakažených nejnižší za sedm let, meziročně klesl téměř o pětinu na 208 nových případů za celý rok.

Partneři projektu

Webinář

Webinář

Webinář

12 | 6 | 2018

The Richtfax Connect Solution