Novinky

První v ČR, osmí v Evropě!

14. 10. 2019

V Nemocnici Hořovice provedli ojedinělou operaci perianální píštěle. ČR se tak stala teprve osmou zemí, kde byla tato terapie po schválení v EU použitá. 

Nová indikace pro SGLT2

10. 10. 2019

Americká FDA schválila užití canagliflozinu (Invokana, Janssen) pro snížení rizika konečného stadia onemocnění ledvin, zhoršování jejich funkce, úmrtí z kardiovaskulárních příčin a srdečního selhání pro pacienty s DM II a diabetickým onemocněním ledvin.

Astma: zásadní změna v léčbě

6. 10. 2019

Nová doporučení pro léčbu astmatu od Global Initiative on Asthma (GINA) zásadním způsobem mění roky zavedenou klinickou praxi.

Červené maso: Důkazy o škodlivosti chybí

2. 10. 2019

Omezení příjmu červeného a zpracovaného masa zřejmě přináší jen malé nebo dokonce žádné zdravotní benefity. S tímto šokujícím závěrem, založeným však na údajích od miliónů jedinců, přišla metaanalýza, publikovaná v Annals of Internal Medicine Journal.

Dítě z transplantované dělohy: Poprvé v ČR

25. 9. 2019

Historicky první dítě matky s transplantovanou dělohou v ČR se narodilo 29. srpna v motolské nemocnici v Praze sedmadvacetileté ženě, která podstoupila transplantaci dělohy v roce 2017. Matka i chlapec jsou v pořádku.

HPC opět schválen i v USA

23. 9. 2019

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv povolil využití hydroxyprogesteron kaproátu (HPC) pro zamezení předčasného porodu u těhotných žen.

Odpolední spánek prospívá jen 2x týdně

19. 9. 2019

Vědci už dlouho řeší otázku, nakolik je pro zdraví srdce prospěšný odpolední spánek. Důkazy se diametrálně lišily. Podle nové studie se zdá, že rozhoduje jeho četnost a délka.

Při vapování škodí acetát vitaminu E

14. 9. 2019

Vědci zřejmě identifikovali látku, která v elektronických cigaretách způsobovala vážné plicní obtíže a vedla i k několika úmrtím. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) oznámil, že odborníci našli ve všech vzorcích, které lidé s onemocněním plic kouřili, stejnou chemickou látku – olej získaný z vitaminu E.

Na obzoru „jiný“ lék na depresi

11. 9. 2019

Klinické studie naznačují vznik zcela nového typu léčby deprese, který se vyznačuje rychlým účinkem. Úlevu přináší pacientům s mírnou i těžkou formou onemocnění.

Jediný gen pro homosexualitu neexistuje

8. 9. 2019

Velká vědecká studie potvrdila, že neexistuje jediný gen pro homosexualitu. Lidskou sexuální orientaci však ovlivňuje složitý mix genetiky a prostředí.

Partneři projektu

Webinář

Webinář

Webinář

12 | 6 | 2018

The Richtfax Connect Solution