Novinky

Podaří se Alzheimerovu chorobu zastavit v počátku?

13. 1. 2021

Nový objev by mohl zastavit Alzheimerovu chorobu již v počátku. Vědci identifikovali buňky v mozku, které toto onemocnění zlikviduje jako první.

Zázvor proti systémovému lupusu

8. 1. 2021

Účinná látka obsažená v zázvoru, 6-gingerol, by mohla pomoci při léčbě pacientů s lupusem. Naznačuje to studie, provedená na hlodavcích vědci z Michigan Medicine v Ann Arbor, a publikovaná v Journal od Clinical Investigation.

Kde začíná závislost na nikotinu?

8. 1. 2021

Nová studie mění pohled na hranici závislosti na nikotinu. Lidé, kteří jsou považováni za příležitostné kuřáky, mohou být již závislí a měli by podstoupit terapii.

Předsevzetí: záleží na správné formulaci

4. 1. 2021

Výzkum švédských psychologů tvrdí, že pro dodržení novoročních (či jakýchkoliv jiných) předsevzetí je nejdůležitější jejich vyznění.

Včelím jedem proti rakovině prsu

30. 12. 2020

Další terapeutické možnosti při onemocnění rakovinou prsu naznačuje nová australská studie. Včelí jed v laboratorních podmínkách rychle zabíjí rakovinové buňky potlačením jejich růstového faktoru. Zdravým buňkám však neuškodí.

Mikroglie umí bránit záchvatům

18. 12. 2020

Výzkum na myším modelu ukázal, že imunitní buňky v mozku neustále kontrolují okolí a brání hyperexcitabilitě neuronové sítě.

Univerzální vakcína proti chřipce realitou?

14. 12. 2020

Prvním testem v malém klinickém hodnocení prošel nový koncept univerzální vakcíny proti chřipce, účinný proti jakémukoli kmenu viru chřipky a zřejmě i proti COVID-19.

Dobrovolnictví v ohrožení

12. 12. 2020

Koordinátoři i nemocnice vymýšlejí způsoby pro plánování návratu dobrovolníků a bezpečnou realizaci jejich aktivit. Dlouhodobě se totiž nemohou udržet ani čekající dobrovolníci, ani dobrovolnické programy, které nevytváří výstupy.

Nalezen „bod sebekontroly“ v mozku

9. 12. 2020

Nový výzkum na myším modelu naznačuje, že schopnost kontroly impulzívního chování zajišťuje působením serotoninu spolupráce dvou mozkových oblastí.

Na obzoru nové orexinové hypnotikum

5. 12. 2020

Partneři projektu

Webinář

Webinář

Webinář

12 | 6 | 2018

The Richtfax Connect Solution