Novinky

Nové léky by mohly být účinné při mutacích BRCA

9. 7. 2021

Při laboratorních pokusech na zvířatech a organoidech vědci identifikovali zcela novou třídu protinádorových léků, tzv. inhibitorů POLQ, které buňkám umožní opravit poškozenou DNA.

Červené krvinky brání stárnutí

4. 7. 2021

Zvýšené zásobení kyslíkem, zprostředkované receptorem ADORA2B, by se mohlo stát novým medicínským postupem, bránícím projevům stárnutí včetně neurogenerativních onemocnění.

Hypertonika chrání před ztrátou paměti

30. 6. 2021

Některé inhibitory ACE a blokátory receptorů angiotenzinu II (ARB) mají protektivní účinek na paměťové schopnosti. Prokázala to práce, založená na datech od téměř 12 tisíc starších jedinců.

Nové poznatky o příčině ALS

27. 6. 2021

Vědci identifikovali nový gen spojený se zvýšeným rizikem amyotrofické laterální sklerózy (ALS), k níž vedou jak genetické, tak i environmentální příčiny.

Naděje na lepší léčbu herpes simplex

23. 6. 2021

Nový lék, označený jako IM-250, na zvířecím modelu prokázal efekt jak na aktivní infekci, tak i na snížení nebo eliminaci rizika budoucího propuknutí infekce.

Zinek zřejmě pomáhá s kontrolou hypertenze

19. 6. 2021

Nová studie naznačuje, že zinek může hrát důležitou roli v kontrole krevního tlaku. Vědci učinili tento objev náhodně, když zkoumali roli zinku ve funkci mozku krys.

Průlom v léčbě Alzheimerovy choroby?

14. 6. 2021

Biotechnologická společnost Biogen jako první na světě získala od amerického lékového úřadu FDA schválení pro lék na Alzheimerovu chorobu, první nový lék po 20 letech. Další pokrok hlásí AXON Neuroscience.

Nový lék na kožní lupus

11. 6. 2021

Kožní příznaky autoimunitního onemocnění lupus může zřejmě pomoci zmírnit experimentální léčba protilátkami, Ukázala to malá předběžná studie.

Jaký je původ deprese?

7. 6. 2021

Vědci určili 178 variant genů souvisejících s těžkou depresí. I přes tento velký počet je možné, že zbývá objevit další stovky či možná tisíce genetických variant.

Další „pacient jedna“ s ptačí chřipkou

3. 6. 2021

První případ nákazy člověka chřipkovým virem H10N3 byl potvrzen v Číně. Jedná se o podtyp chřipkového viru typu A, známého také jako virus ptačí chřipky, jež nejčastěji způsobuje epidemie a pandemie.

Partneři projektu

Webinář

Webinář

Webinář

12 | 6 | 2018

The Richtfax Connect Solution