Novinky

Jak snížit rezistenci vůči ATB?

29. 11. 2019

Způsobem, jak bojovat proti antibiotické rezistenci, je předepisování nejprve úzkospektrálních antibiotik, která působí na konkrétní bakterii.

CA jater: přes 13 měsíců navíc

25. 11. 2019

Imunoterapeutikum Tecentriq (atezolizumab)kombinované s Avastinem při neresekabilním hepatocelulárním karcinomu prodlužuje celkové přežití a interval bez progrese víc než dosavadní léky.

Pomoc při odvykání při CHOPN

21. 11. 2019

Kuřákům s CHOPN budou nově zdravotní pojišťovny v ČR hradit moderní léky. Musí ale spolupracovat s lékařem a kouření postupně omezovat. 

Alkoholismus v ČR – nové údaje

17. 11. 2019

Rizikově pije podle odborníků alkohol více než 1,5 milionu Čechů, kolem 600 tisíc každý den. Společenské náklady převyšují 59 miliard korun ročně. Vyplývá to z průzkumu mezi téměř 1800 lidmi, který prezentovala Národní linka pro odvykání alkoholu.

Vitamin E v e-cigaretách: přímý důkaz škodlivosti

13. 11. 2019

Acetát vitaminu E byl nalezen ve všech biologických vzorcích z plic pacientů, kteří zemřeli po používání e-cigaret. Jde o přímý důkaz, že tato látka je hlavní příčinou poškození plic, tvrdí šokující závěr analýzy amerického Centra pro kontrolu a výzkum nemocí.

Mozek chce mít i svůj klid

11. 11. 2019

Jednou z cest k dlouhému životu může být klid a nižší neurální aktivita mozku. Překvapivý opak k dosud tradované teorii o prodloužení života pomocí vysoké aktivity přinesla nová kontroverzní studie z Harvard Medical School. Publikovat ji v časopisu Nature trvalo celé dva roky!

Přenos bijícího srdce – nová naděje transplantací

8. 11. 2019

Čeští lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny poprvé vyzkoušeli transplantaci bijícího srdce od dárce k příjemci pomocí přístroje simulujícího tep.

Sůl může zjednodušit vývoj biologik

4. 11. 2019

Chemici z Riceovy univerzity v americkém Houstonu objevili nové možnosti procesu separace proteinů na základě polymerových membrán, což může zjednodušit výrobu léčiv.

Věk a rakovina: vyšší, nebo nižší výskyt?

1. 11. 2019

Studie univerzity v Liverpoolu boří zavedenou představu, že se stoupajícím věkem u člověka roste riziko propuknutí bujení rakovinných buněk.

Nová studie o mepolizumabu

29. 10. 2019

Přípravek Nucala (mepolizumab) významně snižuje exacerbace těžkého eozinofilního astmatu. Vyplynulo to z první prospektivní studie na podávání tohoto biologického přípravku v klinické praxi. 

Partneři projektu

Webinář

Webinář

Webinář

12 | 6 | 2018

The Richtfax Connect Solution