Novinky

Talent na matematiku závisí na chemii mozku

13. 8. 2021

Matematické schopnosti u člověka závisí na hladině dvou chemických látek – kyseliny gama-aminomáselné (GABA) a glutamátu. 

Obezita zvyšuje riziko demence

10. 8. 2021

Nová studie zjistila, že určitý typ obezity vede k redukci šedé kůry mozkové, a následně zkoumala souvislost a rizikem demence a mozkové příhody.

Vůní proti Parkinsonovi?

5. 8. 2021

V hledání nového způsoby léčby Parkinsonovy choroby zřejmě  pokročili vědci z americké Johns Hopkins School of Medicine spolu s kolegy z Jižní Koreje.

ATB jako příčina rakoviny střev?

31. 7. 2021

Nový výzkum naznačuje, že nadměrné užívání antibiotik souvisí s vyšším rizikem kolorektálního karcinomu, obzvlášť u jedinců mladších 50 let.

Čtení myšlenek poprvé realitou!

27. 7. 2021

Strojové učení umožnilo neurovědcům poprvé „přeložit“ mozkové vlny paralyzovaného muže do artikulované řeči

Penicilin mění mozek

25. 7. 2021

Penicilin a další antibiotika jako ampicilin a amoxicilin mění nejen metabolismus s imunitu, ale rovněž mozek.  Podle nového výzkumu mění v klíčových oblastech vyvíjejícího se mozku mikrobiom a genovou expresi, která umožňuje buňkám reagovat na měnící se prostředí.

Sekvenování bude jednodušší

21. 7. 2021

Novou metodu značení DNA, kterou bude možné využít pro sekvenování DNA pomocí elektrochemické detekce, vyvinul tým Ing. Michala Hocka, CSc., DSc., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a Univerzity Karlovy ve spolupráci s Ciarou K. O'Sullivan, PhD. Metoda bude moci zjednodušit a urychlit sekvenování DNA.

Vakcína proti IBD?

17. 7. 2021

Nová studie objasnila, jak se imunitní systém vypořádává s kvasinkami, jako je Candida. Většinou neškodí, ale potenciálně jsou patogenní a mohou zhoršovat Crohnovu chorobu.

Nové léky by mohly být účinné při mutacích BRCA

9. 7. 2021

Při laboratorních pokusech na zvířatech a organoidech vědci identifikovali zcela novou třídu protinádorových léků, tzv. inhibitorů POLQ, které buňkám umožní opravit poškozenou DNA.

Červené krvinky brání stárnutí

4. 7. 2021

Zvýšené zásobení kyslíkem, zprostředkované receptorem ADORA2B, by se mohlo stát novým medicínským postupem, bránícím projevům stárnutí včetně neurogenerativních onemocnění.

Partneři projektu

Webinář

Webinář

Webinář

12 | 6 | 2018

The Richtfax Connect Solution