Novinky

Čtení myšlenek poprvé realitou!

27. 7. 2021

Strojové učení umožnilo neurovědcům poprvé „přeložit“ mozkové vlny paralyzovaného muže do artikulované řeči

Penicilin mění mozek

25. 7. 2021

Penicilin a další antibiotika jako ampicilin a amoxicilin mění nejen metabolismus s imunitu, ale rovněž mozek.  Podle nového výzkumu mění v klíčových oblastech vyvíjejícího se mozku mikrobiom a genovou expresi, která umožňuje buňkám reagovat na měnící se prostředí.

Sekvenování bude jednodušší

21. 7. 2021

Novou metodu značení DNA, kterou bude možné využít pro sekvenování DNA pomocí elektrochemické detekce, vyvinul tým Ing. Michala Hocka, CSc., DSc., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a Univerzity Karlovy ve spolupráci s Ciarou K. O'Sullivan, PhD. Metoda bude moci zjednodušit a urychlit sekvenování DNA.

Vakcína proti IBD?

17. 7. 2021

Nová studie objasnila, jak se imunitní systém vypořádává s kvasinkami, jako je Candida. Většinou neškodí, ale potenciálně jsou patogenní a mohou zhoršovat Crohnovu chorobu.

Nové léky by mohly být účinné při mutacích BRCA

9. 7. 2021

Při laboratorních pokusech na zvířatech a organoidech vědci identifikovali zcela novou třídu protinádorových léků, tzv. inhibitorů POLQ, které buňkám umožní opravit poškozenou DNA.

Červené krvinky brání stárnutí

4. 7. 2021

Zvýšené zásobení kyslíkem, zprostředkované receptorem ADORA2B, by se mohlo stát novým medicínským postupem, bránícím projevům stárnutí včetně neurogenerativních onemocnění.

Hypertonika chrání před ztrátou paměti

30. 6. 2021

Některé inhibitory ACE a blokátory receptorů angiotenzinu II (ARB) mají protektivní účinek na paměťové schopnosti. Prokázala to práce, založená na datech od téměř 12 tisíc starších jedinců.

Nové poznatky o příčině ALS

27. 6. 2021

Vědci identifikovali nový gen spojený se zvýšeným rizikem amyotrofické laterální sklerózy (ALS), k níž vedou jak genetické, tak i environmentální příčiny.

Naděje na lepší léčbu herpes simplex

23. 6. 2021

Nový lék, označený jako IM-250, na zvířecím modelu prokázal efekt jak na aktivní infekci, tak i na snížení nebo eliminaci rizika budoucího propuknutí infekce.

Zinek zřejmě pomáhá s kontrolou hypertenze

19. 6. 2021

Nová studie naznačuje, že zinek může hrát důležitou roli v kontrole krevního tlaku. Vědci učinili tento objev náhodně, když zkoumali roli zinku ve funkci mozku krys.

Partneři projektu

Webinář

Webinář

Webinář

12 | 6 | 2018

The Richtfax Connect Solution