Novinky

Další pokrok v robotické chirurgii

12. 2. 2022

Obrovský skok kupředu v robotické chirurgické technologii znamenal výkon robota STAR (Smart Tissue Autonomous Robot), který vyvinuli výzkumníci z Johns Hopkins University.

Hypertenze v mládí vede ke změnám mozku

8. 2. 2022

V mozku lidí středního věku, kteří trpí od mládí vysokým krevním tlakem, dochází ke změnám, jež mohou vést k narušení kognitivních funkcí.

Unikátní biobox na Bulovce

4. 2. 2022

FN Bulovka se stala jedinou nemocnicí v ČR, která v civilním sektoru disponuje nejmodernějším izolačním zařízením pro pacienty s vysoce nakažlivou nemocí.

Tuk a diabetes: překvapivé poznatky

1. 2. 2022

Nová laboratorní studie naznačuje překvapivou roli tuku při udržování produkce inzulínu slinivkou břišní v podmínkách nadbytku cukru.

Osamělí muži mají vyšší zánětlivé markery

31. 1. 2022

Rozsáhlá práce zjistila, že osamělý život a častější rozpady vztahů jsou u mužů spojeny s vyšší úrovní zánětů. U žen studie žádnou takovou souvislost nezjistila.

Hormonální podstata obezity

28. 1. 2022

Nové důkazy o metabolických faktorech obezity přineslo zjištění, že u obézních lidí se po jídle uvolňuje výrazně méně "hormonů sytosti" než u štíhlých jedinců.

Hořčík podpoří imunitu proti rakovině a infekcím

24. 1. 2022

Švýcarští vědci zjistili, že "killer" T-buňky dokáží likvidovat rakovinné nebo infikované buňky pouze v přítomnosti hořčíku.

Výzkum mikrobioty bude snazší

21. 1. 2022

Za účasti českých vědců se podařilo vyvinout unikátní myší model pro studium lidského střevního mikrobiomu. Tento model, osídlený známými bakteriálními druhy, by měl pomoci objasnit jejich roli.

Temný genom: zdroj duševních chorob?

17. 1. 2022

Vědci zřejmě našli vysvětlení, proč prevalence schizofrenie a bipolární poruchy zůstává v populacích po celém světě stabilně kolem 1 %. Příčina nejspíš spočívá v „temném genomu“.

Vede mononukleóza k RS?

14. 1. 2022

Nový výzkum podpořil teorii, že virus Epstein-Barrové, známý především jako původce mononukleózy, může hrát roli i při vzniku roztroušené sklerózy.

Partneři projektu

Webinář

Webinář

Webinář

12 | 6 | 2018

The Richtfax Connect Solution