Novinky

Kombinace RS s depresí významně zvyšuje riziko úmrtí

20. 9. 2021

Pacienti, kteří trpí roztroušenou sklerózou (RS) a zároveň depresí, měli podle nové studie přibližně 5,4krát vyšší riziko úmrtí ze všech příčin ve srovnání s lidmi bez RS a deprese.

Úbytek výšky u žen předvídá úmrtnost na mrtvici

14. 9. 2021

Výrazný úbytek výšky ve středním věku je u žen spojen s více než dvojnásobným zvýšením rizika úmrtí na mozkovou mrtvici.

Cholesterol pomáhá rakovinovým buňkám růst

7. 9. 2021

Studie na myších in vitro zkoumala souvislost mezi hladinou cholesterolu a růstem a šířením rakovinných buněk. Výsledky odhalují dosud neobjevený mechanismus, kterým zvýšený cholesterol ovlivňuje rakovinné buňky v těle.

Spánková deprivace doznívá více než týden

3. 9. 2021

Jak rychle se člověk dokáže zotavit z nedostatku spánku? Na to hledala odpověď nová studie polských vědců z Jagellonské univerzity v Krakově.

Opioidy zvyšují hrozbu srdeční zástavy

1. 9. 2021

Nová observační studie zjistila v USA během sedmiletého období významně rostoucí počet zástav srdce spojených s užíváním opioidů v USA. Výzkum byl prezentován na kongresu ESC 2021.

Metabolizmus zpomaluje později

31. 8. 2021

V rozporu s rozšířeným názorem, že metabolismus ve středním věku zpomaluje, nový výzkum ukázal, že se energetický výdej nemění až do věku blízkého 60 let.

Vitamín D a svaly: Žádný efekt

27. 8. 2021

V nové metaanalýze vědci zjistili, že užívání doplňků vitaminu D zdraví svalů neprospívá.

Obezita: vztah béžového tuku a cytokinů

24. 8. 2021

Nová studie odhalila mechanismus, kterým cytokiny - signální molekuly imunitních buněk - podporují tvorbu béžových tukových buněk.

Probiotika snižují respirační symptomy

19. 8. 2021

Probiotika zřejmě pomáhají v prevenci respiračních infekcí. Ve studii se ukázalo, že každodenní užívání probiotik je spojeno s menším výskytem příznaků onemocnění horních dýchacích cest.  

Výrobci potravin se „nepolepšili“

16. 8. 2021

Výrobcům potravin se navzdory cílům nedaří vyrábět zdravější potraviny. Studie, která to naznačuje, sice proběhla ve Velké Británii, ale vzhledem ke globálnímu přesahu se týká i situace v ČR.

Partneři projektu

Webinář

Webinář

Webinář

12 | 6 | 2018

The Richtfax Connect Solution