This site is intended for healthcare professionals

Žijeme s roztroušenou sklerózou 2/2023

Unie ROSKA Frýdek-Místek pomáhá již 37 let pacientům s roztroušenou sklerózou žít s touto nevyléčitelnou nemocí

Helena Nováková

Unie ROSKA Frýdek-Místek

Sdružujeme nemocné nejen z Frýdku-Místku, ale i z okolí včetně Třince, Českého Těšína, Nového Jičína, Jablunkova, Kopřivnice atd. Začátek naší organizace sahá do roku 1986, kdy vznikl Klub ROSKA při základní organizaci tělesně postižených ve Frýdku-Místku.

V současné době má náš pobočný spolek 70 členů. Scházíme se pravidelně každý poslední čtvrtek v měsíci, abychom si předali své zkušenosti, vzájemně se podpořili a utužili svá přátelství.

Pro své členy pořádáme celoročně 1–2x týdně specializované rehabilitační cvičení a mozkový trénink, které probíhají na Poliklinice v Místku pod vedením našich čtyř vynikajících cvičitelů (pacientů s RS). Dva z nich již vydali své vlastní CD pro cvičení doma.

Hlavní akcí roku je 14denní rekondiční pobyt a pobyty víkendové. Jejich cílem je podpořit a co nejvíce zlepšit soběstačnost našich členů. Učíme se plést košíky, malovat na kamínky apod., čímž procvičujeme jemnou motoriku rukou a prstů. Pomocí různých her a testů trénujeme paměť a soustředění. Díky rehabilitaci, fyzioterapii a cvičení posilujeme svalstvo a učíme se sestavy pro cvičení v domácím prostředí. Společně cvičíme a plaveme v bazénu.

V rámci naší organizace připravujeme akce jako např. turnaj v boccii, sportovní odpoledne s holandským biliardem, žolíkové turnaje, Trousíme se na Hukvaldy, spolupořádáme Maraton s RS, sázíme slunečnice v lázních Klimkovice a pravidelně se účastníme Roskiády v Nymburku (letos jsme získali 11 medailí). Společně opékáme párky, slavíme narozeniny nebo si zajedeme na koncert či muzikál. Všichni již dávno víme, že s přáteli je nám mnohem lépe jak po fyzické, tak i po psychické stránce.

Jsme nezisková organizace, proto jsme vděčni za každou finanční pomoc. Velice děkujeme těm, kteří nás v naší činnosti podporují a bez nichž bychom nebyli schopni pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou: Nadaci OKD, Nadaci ČEZ, MSK, městu Frýdek-Místek a Třinec, městu Vratimov, Lenzingu Biocel Paskov a.s., firmě Hyundai, Heimstadenu, Poolplastu s.r.o. a dalším.

 

Helena Nováková
Unie ROSKA Frýdek-Místek

 

e-mail: roska.fm@centrum.cz
tel.: 731 068 920
Facebook: ROSKA Frýdek-Místek
https://roskafm.blogspot.com

Zpět

Antiinfectives News č. 1/2024

17 | 05 | 2024

První letošní číslo Antiinfectives News vyjde v červnu a nabídne zajímavý obsah na aktuální témata.

Česká diabetologie č. 2/2024

30 | 04 | 2024

Chystáme druhé letošní vydání odborného čtvrtletníku Česká diabetologie, které vyjde v květnu. Časopis nabídne tři odborné články a kazuistiku.

Paediatric News č. 1/2024

28 | 03 | 2024

Připravujeme první letošní vydání odborného časopisu Paediatric New, které vyjde v dubnu.
Partneři projektu