This site is intended for healthcare professionals

Žijeme s roztroušenou sklerózou 2/2023

Editorial

Jan Mareš

předseda redakční rady časopisu Žijeme s RS

Vážení čtenáři,

 

vítám vás u dalšího čísla časopisu Žijeme s roztroušenou sklerózou. Toto číslo tentokrát tematicky věnujeme přetrvávajícímu problému s chybějícími léky na trhu, a to nejen v České republice, ale i v řadě zemí v Evropě, a dozvíte se, zda tato situace ovlivňuje i pacienty s roztroušenou sklerózou a možnosti jejich léčby.

Dále si můžete přečíst informace o relativně nové léčebné metodě – selektivní imunorekonstituční terapii, což je bezpečná forma léčby roztroušené sklerózy, která může navodit remisi bez nutnosti kontinuálního podávání léků, a to potlačením tvorby určitých skupin imunitních buněk a následnou obnovou buněk, které jsou méně agresivní a nevedou k autoimunitnímu zánětu v nervovém systému.

Podíváme se také na roztroušenou sklerózu znovu pohledem psycholožky a budeme se věnovat významu partnerství a podpory při prožívání nelehkého období boje s nemocí.

I tentokrát se seznámíme s dalším pacientským příběhem a dozvíme se více o životě mladé právničky Jany Hlaváčové, které do života vpadla roztroušená skleróza v době, kdy studovala v Anglii a připravovala se na kariéru v mezinárodní diplomacii. Diagnóza mnohé z jejích plánů změnila, ale přístup bojovnice jí zůstal, dnes pracuje na Ministerstvu zdravotnictví ČR a také působila jako generální ředitelka Evropské platformy pro roztroušenou sklerózu.

Zjistíte, jak funguje Unie ROSKA ve Frýdku-Místku, která pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou už 37 let a sdružuje nemocné i z okolních měst. O něco mladší je pak ve své činnosti ROSKA v Jihlavě, v jejímž příběhu zjistíte, že se v tomto regionu můžete zapojit do velkého množství sportovních či kulturních aktivit, ale hlavně můžete bez obav společně sdílet životní těžkosti i radosti.

Tradičně ani v tomto čísle na závěr nepřijdete o pravidelné aktuality a zcela na konci časopisu můžete opět vyzkoušet své znalosti v osmisměrce.

A samozřejmě jako vždy se na nás můžete obracet na adrese info@zijemesrs.cz a kontaktovat nás i s podněty, na jaká témata byste měli rádi v našem časopise zpracován aktuální pohled našich odborníků. Těšíme se na vaše reakce i na vaše příběhy.

Věřím, že i tentokrát vám přinášíme inspirativní a motivující čtení a přeji vám poklidně strávené podzimní dny a pokojné prožití blížících se dní adventních.

 

Se srdečným pozdravem

 

prof. MUDr. Jan Mareš, Ph.D., MBA
předseda redakční rady časopisu Žijeme s RS

Zpět

Antiinfectives News č. 1/2024

17 | 05 | 2024

První letošní číslo Antiinfectives News vyjde v červnu a nabídne zajímavý obsah na aktuální témata.

Česká diabetologie č. 2/2024

30 | 04 | 2024

Chystáme druhé letošní vydání odborného čtvrtletníku Česká diabetologie, které vyjde v květnu. Časopis nabídne tři odborné články a kazuistiku.

Paediatric News č. 1/2024

28 | 03 | 2024

Připravujeme první letošní vydání odborného časopisu Paediatric New, které vyjde v dubnu.
Partneři projektu