This site is intended for healthcare professionals

Žijeme s roztroušenou sklerózou 2/2022

Editorial

Jan Mareš

předseda redakční rady časopisu Žijeme s RS

Vážení čtenáři,

 

vítám Vás u druhého čísla časopisu Žijeme s roztroušenou sklerózou v tomto roce. Tentokrát je věnováno tématu únavy, která patří mezi nejčastěji zmiňované potíže při návštěvě RS center.

MUDr. Zimek Vás seznámí s důvody vzniku únavy u RS a také s aktuálními možnostmi léčby, která napomáhá únavu ovlivnit. Nicméně je potřebné zdůraznit, že samotné léky nemohou únavu stoprocentně odstranit. Stále na prvním místě zůstává léčba nefarmakologická, k níž patří zejména fyzická aktivita, rehabilitace a psychoterapie.

Dalším zajímavým příspěvkem jsou zprávy z Unie ROSKA. Jistě Vás zaujme příběh z cesty do Norska a také ohlédnutí za 5. ročníkem sportovních her Roskiáda, na kterých se v Nymburce sešlo téměř 130 pacientů s RS.

I tentokrát je pro Vás připraven pacientský příběh. Podělí se s Vámi o něj basketbalista Jakub Tůma, který přes své onemocnění vrcholově sportuje na profesionální úrovni.

Známá psycholožka Laura Janáčková nabízí odborný pohled na život s nemocí a radí, jak postavit sebe sama na první místo, aniž byste se přitom museli cítit provinile. Většinově jsme nastaveni tak, abychom se nejprve starali o potřeby druhých a teprve potom o sebe, ale ne vždy je to dobré pro nás samotné. Pokud sami bojujete s nemocí, neměli byste se bát obrátit se na své blízké.

Na závěr ani v tomto čísle nepřijdete o pravidelné aktuality a již tradičně můžete vyzkoušet své znalosti v osmisměrce a zkusit štěstí při losování pěti výherců, kteří pošlu správně vyluštěnou tajenku.

Stále se na nás můžete obracet na adrese info@zijemesrs.cz a mimo jiné nám i napsat podněty na témata, která byste v našem časopise uvítali zpracovaná z pohledu odborníků. Těšíme se na Vaše reakce, neboť nám touto vzájemnou spoluprací umožňujete udržovat pravidelný kontakt a vytvářet obsah jednotlivých čísel přímo podle Vašich aktuálních potřeb.

Přeji Vám inspirativní čtení a věřím, že nejen rady lékařů v tomto čísle, ale i inspirativní příběhy pacientů, kteří přes své onemocnění zůstávají aktivní a dokáží při dodržování zásad doporučených lékaři vést aktivní a plnohodnotný život prakticky bez většího omezení, budou motivací pro Váš vlastní životní příběh.

Přeji Vám klidné podzimní dny a vzhledem k tomu, že se blíží advent, také příjemné prožití nejkrásnějších svátků v roce.

 

Se srdečným pozdravem

 

prof. MUDr. Jan Mareš, Ph.D., MBA
předseda redakční rady časopisu Žijeme s RS

Zpět

Event Report – ASH® 2023

15 | 12 | 2023

Připravujeme zprávu z tradičního výročního zasedání americké hematologické společnosti, které se konalo 9.-12. prosince 2023 v San Diegu.

Cystická fibróza č. 2/2023

20 | 11 | 2023

Chystáme druhé letošní číslo časopisu Cystická fibróza.

Podpůrná léčba č. 3/2023

03 | 11 | 2023

V podzimním vydání čtvrtletníku si můžete přečíst následující příspěvky. Koanalgetika v léčbě onkologické nemoci, velmi zajímavý příspěvek na téma prevence závažné kožní toxicity při radioterapii prsu nebo antikoagulační léčbu u onkologických pacientů.
Partneři projektu