This site is intended for healthcare professionals

Představení titulu

Viagra proti Alzheimerovi?


Formát: 210×270 mm

Počet stran: 1

Vazba: V1 ?Listy jsou spojeny sponkou ve hřbetu

Objednat předplatné


Anotace

Výsledky výzkumu naznačují, že sildenafil, látka obsažená v lécích na léčbu erektilní dysfunkce a jednoho typu hypertenze, by mohla být použita k prevenci a léčbě Alzheimerovy choroby.

U lidí, kteří již užívali sildenafil na erektilní dysfunkci nebo plicní arteriální hypertenzi, bylo pozorováno snížení výskytu Alzheimerovy choroby o 30 až 54 % ve srovnání s těmi, kteří jej neužívali.

Vědci použil výpočetní modely k analýze dat milionů pacientů ve dvou lékařských databázích, MarketScan Medicare Supplemental a Clinformatics. Dále pak při práci s mozkovými buňkami pacientů s Alzheimerem vědci zjistili, že sildenafil snižuje hladiny neurotoxických tau proteinů.

Zdroj: Gohel, D et al. Sildenafil as a Candidate Drug for Alzheimer’s Disease: Real-World Patient Data Observation and Mechanistic Observations from Patient-Induced Pluripotent Stem Cell-Derived Neurons.  Journal of Alzheimer’s Disease, vol. 98, no. 2, pp. 643-657, 2024.  Published 19 March 2024. DOI: 10.3233/JAD-231391Partneři projektu