This site is intended for healthcare professionals

Žijeme s roztroušenou sklerózou 1/2023

Pozvánka do Olomouce

Jana Nakládalová

ROSKA Olomouc

Vážení čtenáři, kamarádi, zdravím vás všechny v novém roce 2023. Mohla bych začít stejnými slovy jako v úvodu podzimního čísla, jen s tím rozdílem, že už na mne nedýchá nostalgie podzimu. Za námi jsou Vánoce, oslava Nového roku a očekávání, co nám přinese rok 2023.

 

Když se příroda probouzí

Za okny svítí sluníčko, na procházce jsem v zahrádkách potkala sněženky, na plotě krásně zpíval kosík. Ti z nás, kteří milují sníh a zimní sporty, si ještě během jarních prázdnin užívali na horách lyžování, sáňkování a horského sluníčka. I když letos jsme si sněhu užili i u nás ve městě. Ale hurá, jaro nás láká ven častěji a častěji, sluníčko otvírá očička. Paní zima mu v tom ještě trochu bránila fujavicí, sněžnou metelicí, svými drápky jako v pohádce o Barbuchovi a museli jsme se pořádně zachumlat do teplého oblečení. To ale nevadí, s řádným vybavením lze jít na procházku za každého počasí a pomáhá nám to proti ,,blbé náladě”. Zima s jarem si vždy chvilku hrají na přetahovanou, ale jaro stejně zvítězí! A my všichni se po měsících chladu těšíme na krajinu ozdobenou květy a svěží zelení.

Všichni jsme se museli probojovat všemi možnými změnami, náladami kolem volby prezidenta i kolemjdoucích osob počínaje přes pracovní záležitosti až po ty životní. Všechny změny se snažíme zvládnout v rámci svých možností. Někomu to jde lépe, někomu hůře, nejen proto jsou tu organizace ROSKA, které vám rády kdykoliv pomohou. Každý se s vítězstvím, nebo i prohrou vyrovnává po svém. Ale nejste na nic sami.

Pokud jste nemocní, nachlazení, necítíte se ve své kůži, nemoc se neodráží jen na vašem těle, ale i na vaší duši. Posílám několik jednoduchých triků, které můžete vyzkoušet, abyste se cítili lépe.

Nejjednodušší je vzít telefon, ten má doma dnes už snad každý, a zavolat kamarádovi/kamarádce a popovídat si.

Můžete také zavolat do kterékoliv organizace ROSKA, někdy je to i lepší než úplně nejlepší kamarád/ka. Přece jsou to ,,cizí lidé” a těm se starosti a problémy i bolístky říkají líp než nejbližším. Telefonní čísla najdete na webových stránkách:

www.aktivnizivot.cz
www.necekejnalavicce.cz
www.rskompas.cz
www.roska.eu
www.roska.olomouc.cz

 

Náladu vám může zlepšit cokoliv

Uvařit si můžete třeba dobrý čaj na nachlazení.

Příprava je jednoduchá: vezmeme kořen zázvoru, očistíme ho, nahrubo nastrouháme, nebo nakrájíme na tenké plátky, nebo nastrouháme na hrubém struhadle, spaříme horkou vodou a necháme trochu vychladnout (50 oC). Osladíme medem a můžeme přidat citron.

Proti bolesti v krku pomáhá ostrosladká medicína.

Podle receptu smícháme lžičku hřebíčku s několika plátky čerstvého zázvoru a se lžičkou skořice. Zalijeme horkou vodou a mírně vychlazené vypijeme. Můžeme také přidat kapku medu. Popíjíme tento lektvar do té doby, než bolest v krku pomine.

Další recept je na dobroty se sedmikráskou, kterých už letos potkáte na louce dostatek.

Můžete ji použít třeba na čaj, čerstvou do salátů, jako ozdobu na chleba s máslem, nebo jen tak. Tato všude rostoucí bylinka skvěle posiluje imunitu, zlepšuje metabolizmus a má protizánětlivé účinky. V případě kašle pomáhá ke snadnějšímu vykašlávání a přispívá i ke snížení horečky, je účinná při bolesti hlavy. Sedmikrásku můžete sušit v sušičce při mírné teplotě do 40 oC.

 

V následujícím období se můžete zapojit do nabídky celorepublikových aktivit, které pořádají organizace ve vašem okolí.

Společně s vámi usilujeme o zlepšování života pacientů s RS i jejich rodin. V průběhu roku se můžete připojit k aktivitám každé organizace, informace najdete na webových stránkách, zodpoví vám je na telefonních číslech, či e-mailových adresách jednotlivých organizací.

Připojte se k nám a každý si ve své blízkosti najděte podle svého to správné, co vás bude bavit. Nebo si to jen zkuste a zjistěte, jestli budete navštěvovat organizaci celoročně, nebo se připojíte k některé akci, například rehabilitačnímu týdennímu, víkendovému pobytu, či cvičení. Všechny akce pořádané organizacemi jsou hrazeny se spoluúčastí klientů.

 

První velká březnová akce roku

2023 – MaRS, 24hodinový mezinárodní maraton cvičení pro pacienty s roztroušenou sklerózou i bez ní, sice již proběhla (24. 3.), ale nevadí, můžete se zapojit do dalších akcí. Čeká vás například ROSKIÁDA, olympiáda členů i nečlenů organizací ROSKA v různých disciplínách se uskuteční (je plánovaná) v termínu 15.–17. 9. 2023 v Nymburce. Ubytování a strava budou zajištěny. Relevantní informace budou k dispozici koncem jara.

,,Opakování je matka moudrosti”, a proto je třeba stále mít na paměti, že pro nás a nejen pro nás je pohyb opravdu moc důležitý a že i na vozíčku se dá cvičit, jen se toho nebát. Cíl a smysl je se zapojit do aktivního života.

Z celorepublikových aktivit se vracíme zase k nám domů, do Olomouce Konečně se po více než skoro pěti letech dočkáme dostavby a znovuotevření Masarykovy třídy a jejího okolí, bude to ráj.

Všichni, co zde v okolí bydlíme, se moc těšíme, že nebudeme klopýtat po staveništi, budeme mít chodníky, kamarádi na vozíčku už nebudou mít strach, že se vůbec nemohou vymotat tak, aby se dostali na Masarykovu třídu.

Je na ní nově otevřená lokální kryoterapie, což je způsob regenerace a rehabilitace s aplikací velmi nízkých teplot do -160 oC, kde procedura trvá 2–3 minuty. Už nemusíte do velké kryokomory. Na té samé adrese si můžete dopřát i inhalaci molekulárního vodíku, který by měl pomáhat při onemocněních uváděných na letácích nové provozovny: chronická onemocnění, neurosvalová onemocnění, únavový syndrom, zánětlivá revmatická onemocnění a jiná.

Více informací se dozvíte na adrese
Masarykova třída 26.
Otevírací hodiny: po–pá 8–13; 13,45–16.
Telefon: 606 098 900.

Olomoucká organizace by chtěla, kromě účasti v již zmíněném MaRSu, ke světovému dni RS a Mezinárodnímu dni navštívit na jaře také Pevnost poznání Univerzity Palackého a účastnit se některých v ní pořádaných přednášek. Připojte se k výzvě Rozsviťme Českou republiku a vysaďte slunečnici do zahrádky, na balkon, do přírody – jen tak pro radost, pro náš úsměv. Cílem je povzbudit pacienty s RS, žluté slunečnice jsou pro ně symbolem, jak prosvětlit den.

O uvedených a mnoha dalších akcích vás budeme informovat na nově vznikajících webových stránkách.

 

Recept na zelenou kaši

Kousek výše jsme si uvařili dobrý čajík. Co takhle dát si k němu vtipnou kaši? Pustit se do ní můžeme už brzy zjara, když vykouknou kopřivy a jiné zelené listy. Komu se nechce čekat na bylinky z přírody, ten použije špenát, který se dá koupit čerstvý. Tak jdeme na to.

Suroviny: velká hrst čerstvých zelených listů (kopřivy, medvědí česnek, pampeliška, listy ředkviček, popenec a jiné), máslo, špaldová krupice (nebo mouka), koření podle chuti, sůl.

Příprava: kdo si počkáte na kopřivy a bylinky, ponořte nejdřív na 1 minutu jejich listy do horké vody. Potom důkladně vymačkejte, společně s ostatními listy nasekejte najemno. V rendlíku rozpalte přepuštěné máslo a asi
1 minutu na něm restujte špaldovou krupici (30 g), může být i špaldová mouka. Přilejte 250 ml vody a ihned důkladně metličkou promíchejte, aby se v kaši neudělaly hrudky. Přidejte nasekané listy. Přiveďte k varu, stáhněte plamen a vařte do zhoustnutí. Dochuťte, osolte. Můžete polít rozpuštěným máslem. Pro jemnější strukturu můžete promixovat tyčovým mixérem. S čerstvým špenátem postupujte stejně.

 

Závěrem vám přeju, abyste otevřeli dveře jaru a strávili i krásné léto plné pohody!

 

Jana Nakládalová
ROSKA Olomouc

Zpět

Antiinfectives News č. 1/2024

17 | 05 | 2024

První letošní číslo Antiinfectives News vyjde v červnu a nabídne zajímavý obsah na aktuální témata.

Česká diabetologie č. 2/2024

30 | 04 | 2024

Chystáme druhé letošní vydání odborného čtvrtletníku Česká diabetologie, které vyjde v květnu. Časopis nabídne tři odborné články a kazuistiku.

Paediatric News č. 1/2024

28 | 03 | 2024

Připravujeme první letošní vydání odborného časopisu Paediatric New, které vyjde v dubnu.
Partneři projektu