This site is intended for healthcare professionals

Žijeme s roztroušenou sklerózou 1/2023

Pocit ohrožení maskulinity

Laura Janáčková

Žijeme s roztroušenou sklerózou 1/2023

Zdravé vědomí svého pocitu mužství tvoří součást vnímání sebe. Za slovem maskulinita se ukrývají mužské rysy chování a osobnosti. Gender ji pak chápe jako představu vytvořenou společenskými očekáváními, nikoliv biologickými danostmi.

Sebevědomí muže výrazně ovlivňuje výkon, jeho schopnosti a dovednosti. V této souvislosti se na něm podílejí různé sféry každodenního pracovního, rodinného, sportovního, ale třeba i sexuálního života. Míra sebevědomí muže je následně výrazně ovlivněna uspokojením v těchto oblastech. Vlivem onemocnění roztroušenou sklerózou dochází často k přímému zasažení původního výkonu muže a k postupnému snižování jeho vlastní spokojenosti v různých oblastech života. Je tedy třeba, aby se muž naučil pracovat s laťkou, kterou si stanovuje a podle níž pak výkon hodnotí. Nemoc se neptá, co chceš, ale mnohdy určuje, co můžeš.

Změna životní situace vyžaduje kreativitu v eventuálním přizpůsobení zaměstnání, zájmů, koníčků možnostem a schopnostem. I s vážnějším poškozením je však pro kvalitu života člověka lépe dělat něco nežli nic. Muži s pokročilejší RS mohou být na pracovním trhu znevýhodnění, přesto mají právo se k práci vrátit a měli by být v tomto směru podporováni. Skutečnost, zda je muž zaměstnán, totiž podstatně ovlivňuje jeho sebehodnocení a mínění, které o něm má okolí. Uvědomme si, že podané výkony v celé řadě životních aktivit jsou s nemocí cennější, neboť člověk při nich dokazuje plejádu dalších individuálních vlastností, jakými jsou např. vytrvalost, trpělivost, cílevědomost, pokora, odhodlání atd. Tyto jsou následně oceňovány jako tvůrci skutečné hodnoty člověka. Jsou to právě ony, pro něž je člověk obdivován, vážen i milován. Láska je výzvou být v očích milovaného člověka tím nejlepším. Pro muže je důležité být tím nejlepším i v sexu. Spokojenost v sexuální oblasti výrazně formuje pocit vlastní míry maskulinity.

Sexuální život s RS bývá často v důsledku nemoci a její léčby zasažen. Jeho kvalitu ovlivňují porušená hybnost, slabost, ztuhlost, snížená citlivost, únava, bolest, nedostatečné ovládání svěračů močového měchýře a konečníku, depresivní nálada atd. Muži se setkávají s celou řadou sexuálních dysfunkcí od prostého snížení chuti na sex až po problémy s dosahováním orgazmu. Mezi nejčastější problémy patří též erektilní dysfunkce. Mnohé z těchto problémů jsou však řešitelné a muž s RS může být dobrým milencem navzdory svému onemocnění. Konzultace s odborníkem (sexuolog, psycholog zabývající se sexuálním chováním) dává naději na navrácení pocitu mužství v této oblasti. Kromě farmakoterapie může léčba spočívat v edukaci, sexuálním nácviku, párové terapii či cílené psychoterapii. Včasná prevence zahrnuje také rehabilitaci svalů pánevního dna a brzkou konzultaci partnerských problémů. Pocit blízkosti, sounáležitosti a lásky není závislý na nemoci a potřebuje ho ke spokojenému partnerskému životu každý člověk. U nemocných v produktivním věku je schopnost reprodukce významným činitelem, který ovlivňuje vnímání maskulinity. Ženy i muži řeší otázku možné dědičnosti a rizik spojených s těhotenstvím i narozením dítěte. Plánovaná těhotenství a zdravá miminka jsou v dnešní době realitou a ukazují rychlý pokrok medicíny. Péče psychologa v tomto období může napomoci páru správně se rozhodnout a zvládnout rizika s tím spojená.

Co mohu udělat pro svou maskulinitu:
- Stanovujte si reálné cíle. Sestavte si seznam podcílů a za každý dílčí úspěch se pochvalte. Pamatujte si, že i malý výkon může být vnímán jako velký.
- Komunikujte svá znejistění a buďte k sobě laskaví.
- Udržujte si maximální možnou fyzickou kondici pravidelným cvičením, sportem.
- Preventivně se zaměřte na každodenní cvičení pánevního dna.
- Řešte hned problémy v intimní oblasti. Komunikujte o tom s partnerem, neváhejte vyhledat pomoc lékaře odborníka a partnerského psychologa.
- Konzultujte s odborníky možnosti plánovaného rodičovství.
- Pečujte o partnerský vztah sdílením, nasloucháním, projevením porozumění.

 

doc. PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc.

 

Stránky: https://www.laurajanackova.cz
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/laurajanackova
Facebook: https://www.facebook.com/LauraJanackova/?ref=bookmarks

Zpět

Česká diabetologie č. 2/2024

30 | 04 | 2024

Chystáme druhé letošní vydání odborného čtvrtletníku Česká diabetologie, které vyjde v květnu. Časopis nabídne tři odborné články a kazuistiku.

Paediatric News č. 1/2024

28 | 03 | 2024

Připravujeme první letošní vydání odborného časopisu Paediatric New, které vyjde v dubnu.

Žijeme s roztroušenou sklerózou č. 1/2024

01 | 03 | 2024

Chystáme první letošní číslo časopisu pro pacienty vydávaného ve spolupráci s Unií ROSKA – Czech multiple sclerosis society.




Partneři projektu