Začala reforma proplácení zdravotních pomůcek

11. 1. 2019

Letošní rok znamená revoluci v úhradách pojišťoven za zdravotnické prostředky. Největší reforma hrazení za posledních 20 let bude mít ze všech změn ve zdravotnictví na pacienty nejvýraznější dopad.

Týká se široké škály pomůcek od obvazů přes ortézy a berle až po paruky, invalidní vozíky, sluchadla či senzory pro měření cukru v krvi.

Pacienti budou mít plně hrazeno širší spektrum zdravotnických prostředků. V některých skupinách poklesne spoluúčast, v jiných se zase navyšuje počet pomůcek, na které mají nárok. Například neslyšícím dětem se až na dvojnásobek zvýší úhrada od pojišťoven pro sluchadlo na kostní vedení. Už od ledna se změnil systém úhrad pomůcek vyráběných na míru (ortézy, vložky do bot, kompresní punčochy) – všechny pojišťovny budou proplácet stejně.

Na reformě nejvíce vydělají vozíčkáři: umožní jim souběh elektrického a mechanického vozíku, dále zvýší úhradu pojišťoven za aktivní mechanický vozík z dosavadních 21 tisíc korun na 45 tisíc. Paraplegikům se pak nově začnou proplácet opravy, a to až 10 tisíc korun u mechanických vozíků a 14 tisíc u elektrických vozíků.

Zdroj: https://www.mzcr.cz/

Partneři projektu