„Věčné chemikálie“ vedou k CA prostaty

30. 11. 2021

Expozice perfluorovaným a polyfluorovaným látkám (PFAS) a dieta s vysokým obsahem tuku zvyšuje riziko karcinomu prostaty a zvyšuje jeho růst.

U myších samců, jimž byly injikovány buňky maligního nádoru prostaty, po působení PFAS a stravě s vysokým obsahem tuku a došlo k rychlejšímu růstu tumoru.

Buňky prostaty, tvořící nádor v buněčné kultuře, se po expozici PFAS replikovaly téměř třikrát tolik. Uvedená zjištění by mohla ovlivnit budoucí zdravotní doporučení pro muže. Látky PFAS, zvané „věčné chemikálie“, protože se nerozkládají, se objevují v mnoha materiálech, jako jsou například nepřilnavé povlaky na hrncích a pánvích, obaly a nádoby ve fastfoodech, koberce, textilie odolné proti skvrnám a vodě, hasicí pěna a žáruvzdorné ochranné pomůcky, barvy a těsnicí materiály.

Zdroj: Imir OB et al. Per- and Polyfluoroalkyl Substance Exposure Combined with High-Fat Diet Supports Prostate Cancer Progression. Nutrients, 2021, 13(11), 3902;  Published: 30 October 2021 https://doi.org/10.3390/nu13113902

 

Komerce

Partneři projektu