Svaly z brambor?

20. 5. 2020

Podle nové studie brambory obsahují Kvalitní proteiny, které pomáhají budovat a udržet svalovou hmotu, lze nalézt i v bramborách. Zjistila kanadská studie.

„Sami jsme tímto zjištěním byli příjemně překvapeni,” uvedla  vedoucí výzkumného týmu Sara Oikawa z McMaster University v kanadském Hamiltonu.

V rámci studie vědci zkoumali ženy ve věku nad 20 let a zjistili, že při konzumaci izolované bramborové bílkoviny se u nich projevila zvýšená syntéza svalového proteinu na rozídl od kontrolní skupiny.  Výsledky zkoumání jsou o to významnější, že celosvětově stále více lidí přechází na rostlinnou stravu v jídelníčku jim pak chybí proteiny z masa.

Zdroj: Oikawa S et al. Potato Protein Isolate Stimulates Muscle Protein Synthesis at Rest and with Resistance Exercise in Young Women. Nutrients 2020, 12(5), 1235; https://doi.org/10.3390/nu12051235

"Hodný" cholesterol možná není tak hodný

30. 11. 2022

Způsob, jakým se HDL používá k předpovídání rizika vzniku srdečních onemocnění, zřejmě bude třeba přehodnotit. Hladina "dobrého" cholesterolu nakonec velký vliv na zdraví srdce nemá, tvrdí studie.

Komerce

Partneři projektu