Nový postup při CA cervixu

19. 10. 2020

Česká studie ABRAX mění klinickou praxi v chirurgické léčbě pacientek s karcinomem děložního hrdla.

Na studii se podílely čtyři evropské výzkumné skupiny: středoevropská skupina CEEGOG se sídlem v Praze, německá skupina AGO, italská skupina MITO a belgická skupina BGOG. Celkem 515 pacientek bylo zařazeno v 51 centrech z 19 zemí Evropy, Střední a Latinské Ameriky.

Na základě výsledků studie ABRAX by u pacientek s peroperačním nálezem pozitivní pánevní lymfatické uzliny mělo být odstoupeno od plánovaného radikálního chirurgického výkonu a pacientka by měla být referována k primární definitivní chemoradioterapii.

Studie byla prezentována v  prestižní hlavní sekci „proffered papers“ v oboru onkogynekologie na letošním ESMO.

Zdroj: Cibula D et al. Radical hysterectomy in cervical cancer patients with intraoperatively detected positive lymph node: ABRAX multicentric retrospective cohort study (ENGOT-Cx3/CEEGOG CX2).  Annals of Oncology (2020) 31 (suppl_4): S551-S589. 10.1016/annonc/annonc276 http://www.centeast.com/wp-content/uploads/ABRAX-protocol-v1.0.pdf

 

"Hodný" cholesterol možná není tak hodný

30. 11. 2022

Způsob, jakým se HDL používá k předpovídání rizika vzniku srdečních onemocnění, zřejmě bude třeba přehodnotit. Hladina "dobrého" cholesterolu nakonec velký vliv na zdraví srdce nemá, tvrdí studie.

Komerce

Partneři projektu