Chůze s přerušenou míchou?

6. 3. 2022

Ochrnutý muž s přerušenou míchou mohl opět chodit díky implantátu vyvinutému týmem švýcarských vědců. Je to poprvé, kdy může chodit pacient se zcela přerušenou míchou.

Muž neměl v nohách vůbec žádný cit, „chodit“ však nyní mohl díky elektrickému implantátu, který mu byl chirurgicky připojen k páteři. Jde o součást dlouhodobého rozsáhlého mezinárodního výzkumu, který probíhá už víc než 30 let a má několik větví. Stejná technologie zlepšila nedávno zdravotní stav jiného ochrnutého pacienta natolik, že se mohl stát otcem.

Dosud tento implantát dostalo devět lidí, kterým se vrátila schopnost chodit. Nikdo z nich jej nepoužívá k tomu, aby jim pomáhal při chůzi v každodenním životě - protože je to v této fázi příliš komplikované. Místo toho jej používají k nácviku chůze - čímž si procvičují svaly, zlepšují svůj zdravotní stav, a často se jim částečně vrátí i možnost pohybu.

Zdroj: Rowald A et al. Activity-dependent spinal cord neuromodulation rapidly restores trunk and leg motor functions after complete paralysis. Nature Medicine. 28, 260–271 (2022). https://doi.org/10.1038/s41591-021-01663-5

Partneři projektu