Změna diety může snížit riziko úmrtí na CA prostaty

12. 11. 2021

Podle nového výzkumu zřejmě existuje souvislost mezi stravou, střevním mikrobiomem a agresivní rakovinou prostaty.

Muži se zvýšenou hladinou fenylacetylglutaminu v krevním séru na začátku studie měli 2,5krát vyšší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu prostaty než ti s nejnižší hladinou. Muži se zvýšeným obsahem cholinu nebo betainu měli téměř dvakrát vyšší riziko úmrtí na rakovinu prostaty než kontrolní skupina.

Fenylacetylglutamin vzniká při rozkladu fenylalaninu střevními bakteriemi. Cholin a betain jsou obsaženy v některých potravinách a jsou také tvořeny střevními bakteriemi. Fenylalanin je obsažen v potravinách s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou mléčné výrobky, maso, drůbež, sója, ryby, fazole, ořechy a dietní limonády slazené aspartamem. Zřejmě tedy omezení konzumace masa a živočišných potravin pomáhá snížení mortality.

Zdroj: Reichard CA et al. Gut Microbiome-Dependent Metabolic Pathways and Risk of Lethal Prostate Cancer: 2 Prospective Analysis of a PLCO Cancer Screening Trial Cohort.  Cancer Epidemiology,  Biomarkers & Prevention. Published OnlineFirst on October 28, 2021; DOI: 10.1158/1055-9965.EPI-21-0766

Partneři projektu