Přetrvávající problém s rezistencí zlatého stafylokoku vůči antibiotikům by mohl odblokovat nový objev. Vědci nyní testovali vakcínu, cílící na protein IsdB, který Staphylococcus aureus využívá pro vychytávání železa, jež je pro jeho přežití nezbytné.
S. aureus nese geny, díky nimž odolává i methicilinu, antibiotiku poslední volby. Všechny kandidátní látky proti MRSA doposud selhaly. Fungovaly u myší, vůči zlatému stafyloku naivních, ale selhávaly u lidí, kteří s touto superbakterií koexistují prakticky od narození. Ukázalo se, že pokud byly myši této bakterii vystaveny již předtím, rovněž vytvářely jen neúčinné protilátky, cílící pouze na nechráněnou malou část proteinu. Když pak vědci očkovali myši pouze proti tzv. ochranné složce proteinu, nikoli celému IsdB, byla zvířata účinně chráněna, i když byla předtím vystavena S. aureus.
Autoři jsou přesvědčeni, že vysvětlení, proč pokusy na lidech selhaly, spočívají v chybné paměti lidského imunitního systému na patogen a související imunitní reakce, což otvírá cestu k vývoji účinné vakcíny.
Zdroj: Tsai, TM et al. Non-protective immune imprint underlies failure of Staphylococcus aureus IsdB vaccine. Cell Host and Microbe. Published online July 7, 2022. https://doi.org/10.1016/j.chom.2022.06.006