Temný genom: zdroj duševních chorob?

17. 1. 2022

Vědci zřejmě našli vysvětlení, proč prevalence schizofrenie a bipolární poruchy zůstává v populacích po celém světě stabilně kolem 1 %. Příčina nejspíš spočívá v „temném genomu“.

Jde o nedávno vyvinuté oblasti lidského genomu, které nejsou obvykle považovány za geny, ale přesto mohou kódovat proteiny.

Geny, které zvyšují riziko těchto onemocnění, zároveň přispívají k reprodukční zdatnosti - například tím, že zvyšují kreativitu - u lidí, kteří jsou nositeli těchto genů, ale u nichž se tato onemocnění nerozvinou. Ovšem "temný genom" může vytvářet bílkoviny, které jsou důležité pro vývoj mozku, ale také zvyšují riziko schizofrenie nebo bipolární poruchy.

Tyto proteiny by mohly být vhodným cílem pro nové léky. Mohly by také pomoci diagnostikovat tyto stavy nebo identifikovat osoby s vysokým rizikem sebevraždy.

Zdroj: Erady Ch et al. Novel open reading frames in human accelerated regions and transposable elements reveal new leads to understand schizophrenia and bipolar disorders. Molecular Psychiatry (2021). https://doi.org/10.1038/s41380-021-01405-6

 

AI pomáhá parkinsonikům

5. 9. 2024

Pomoc umělé inteligence při DBS u Parkinsonovy nemoci zlepšuje pohybové třes a dyskinezi

Rychlý test na boreliózu

26. 8. 2024

Testovací technologie na lymeskou boreliózu s využitím AI ukáže výsledky ve zlomku času oproti původním testovacím způsobům

Partneři projektu