Sůl může zjednodušit vývoj biologik

4. 11. 2019

Chemici z Riceovy univerzity v americkém Houstonu objevili nové možnosti procesu separace proteinů na základě polymerových membrán, což může zjednodušit výrobu léčiv.

Vědci hledali separační schéma, které by snížilo náklady na vývoj léčiv, při němž je nejdražší určit způsob purifikace. Zjistili, že sůl zjednodušuje transport bílkovin v organismu. Použití soli ovlivňuje dvě interakce mezi nylonovou stacionární fázovou podporou a modelovým proteinem – transferinem – a pomáhá zefektivnit proces separace.

Rozpuštěná sůl vytváří solvatované ionty, které interagují s proteiny a vylaďují je. Na konci vysolování může být požadovaný protein extrahován z kolony rozpouštědlem a zpřístupněn pro další purifikační kroky.

Zdroj: Moringo NA, et al. A mechanistic examination of salting out in protein–polymer membrane interactions. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2019; 201909860 DOI: 10.1073/pnas.1909860116

Podřimování má svá rizika

1. 8. 2022

Časté podřimování může být signálem vyššího rizika krevního tlaku a mrtvice. Dřívější studie o této spojitosti přinesly rozporuplné závěry, tato působí přesvědčivě.

Na slunci roste hlad

23. 7. 2022

Vystavení slunečnímu záření vyvolává větší touhu po potravě i její vyšší příjem.

Komerce

Partneři projektu