Statiny mohou škodit kostem

23. 12. 2022

Nová studie zkoumala na myších účinky vyšších dávek statinů. Výsledky prokázaly, že vysoké dávky statinů mohou oslabit mikrostrukturu kostí.

Myši byly ve studii krmeny dietou s vysokým obsahem tuku a obézní, a myším samicím byly odstraněny vaječníky, aby simulovaly dospělé osoby užívající statiny. Polovina myší dostávala vysokou dávku simvastatinu po dobu 5,5 měsíce.

Související kohortová studie u lidí ukázala, že podskupina osob užívajících vysoké dávky simvastatinu měla zvýšené riziko osteoporózy. Kromě toho se v této kohortě bez ohledu na dávku snížilo riziko osteoporózy u mužů a mírně zvýšilo u žen.

U žen užívajících jakoukoli dávku bylo riziko zvýšeno 1,05krát. Když se autoři zaměřili na věkově srovnatelnou skupinu užívající vyšší dávky simvastatinu (60-80 mg), zjistili, že riziko osteoporózy se zvýšilo 5,91krát u mužů a 4,16krát u žen.

Zdroj: Leutner, M et al. Simvastatin therapy in higher dosages deteriorates bone quality: Consistent evidence from population-wide patient data and interventional mouse studies. Biomedicine & Pharmacotherapy, https://doi.org/10.1016/j.biopha.2022.114089

 

Potvrzeno: Losos je superzdravý

13. 2. 2024

Potravinově specifické sloučeniny v mase lososa mohou významně zlepšit kardiometabolické zdravotní ukazatele.

Partneři projektu