Slibná nová terapie CA prostaty

8. 4. 2023

Přidání inhibitoru androgenních receptorů druhé generace může zvýšit míru přežití po pěti letech při léčbě metastazujícího karcinomu prostaty. Enzalutamid zlepšil výsledky u řady karcinomů prostaty i tam, kde je chemoterapie neúčinná.

Jako blokátor androgenních receptorů druhé generace přidaný k ostatním způsobům léčby rakoviny prostaty zlepšuje pětileté přežití u lidí s metastazujícím onemocněním. Enzalutamid působí tak, že snižuje schopnost buněk karcinomu prostaty vázat se na testosteron, který podporuje růst rakoviny.

Studie, která dospěla k těmto závěrům, uvádí výsledky mezinárodních otevřených studií ENZAMET, které proběhly na 83 místech v Austrálii, Kanadě, Irsku, na Novém Zélandu, ve Velké Británii a v USA.

Zdroj: Sweeney, CJ et al. Testosterone suppression plus enzalutamide versus testosterone suppression plus standard antiandrogen therapy for metastatic hormone-sensitive prostate cancer (ENZAMET): an international, open-label, randomised, phase 3 trial. The Lancet. Published:April, 2023. DOI:https://doi.org/10.1016/S1470-2045(23)00063-3

Potvrzeno: Losos je superzdravý

13. 2. 2024

Potravinově specifické sloučeniny v mase lososa mohou významně zlepšit kardiometabolické zdravotní ukazatele.

Partneři projektu