Dítě z transplantované dělohy: Poprvé v ČR

25. 9. 2019

Historicky první dítě matky s transplantovanou dělohou v ČR se narodilo 29. srpna v motolské nemocnici v Praze sedmadvacetileté ženě, která podstoupila transplantaci dělohy v roce 2017. Matka i chlapec jsou v pořádku.

Na transplantaci dělohy a následné péči o ženu se podíleli lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a motolské nemocnice. "Klinická studie IKEM a FN Motol zahrnuje transplantace dělohy od živých dárkyň, nejčastěji od matky či tety, ale také od kadaverózních (zemřelých) dárkyň. A právě výše zmíněnou transplantací jsme udělali první krok k přepsání transplantačních protokolů mnohých světových center," uvedl přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

Motolská nemocnice tak získala jedno světové prvenství. Dosud byly ženám transplantovány jen dělohy od dárkyň, které již rodily, dítě v Motole se ale narodilo z dělohy, z níž se předtím žádné jiné nenarodilo.

Vůbec první dítě se ženě s transplantovanou dělohou narodilo v roce 2014 ve Švédsku. Podle motolské nemocnice se ve světě u žen s transplantovanou dělohou dosud podařilo 20 porodů, vedle Švédska a Brazílie to bylo v USA nebo Indii.

Zdroj: https://www.fnmotol.cz/odbor-komunikace/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/archiv-2019/1792019-tz-v-cr-se-poprve-narodilo-dite-z-transpla/

 

Tenektepláza jako účinnější léčba

31. 10. 2024

Systematické porovnání účinnost dvou léků, používaných na rozpouštění sraženin při ischemické cévní mozkové příhodě , vyšlo ve prospěch tenekteplázy.  

Běžný lék na ředění krve proti demenci?

20. 10. 2024

Srdeční selhání, fibrilace síní a ischemická choroba srdeční jsou spojeny se zvýšeným rizikem demence, které by mohl snížit běžný lék na ředění krve

Partneři projektu