Proč nepít alkohol před dětmi

31. 12. 2018

Nedávná britská studie potvrzuje obavy, jak nebezpečné je popíjet alkohol před dětmi. Nejde jen o „špatný příklad“, ale o negativní působení na psychický stav dětí. Nejistota, stres a znepokojení nad chováním rodičů mohou vést k závislosti.

Podle výzkumu Britského ústavu pro studium alkoholu (IAS), který zkoumal 1000 jedinců, je pro téměř třetinu osob přijatelné se čas od času před dětmi objevit ve stavu podnapilosti. Přitom si však neuvědomují, co takové chování může v dětské duši vyvolat. Výsledky ukázaly, že nezáleží na tom, zda je tato konzumace masivní, či umírněná. Dítě nerozlišuje mezi opilým a jen lehce podnapilým dospělým.

Každé páté dítě se cítí v rozpacích, když jeho rodiče popíjejí, 11 % z nich dokonce přiznává, že jsou tím znepokojeny. Tyto úzkosti může vyvolat změna nálady rodiče, způsob, jakým s dítětem mluví. Děti znepokojuje, že rodiče mluví víc než obvykle (7%), nebo mu naopak nevěnují pozornost (15 %). Je pro ně rovněž matoucí, že dospělí reagují jinak na situace – například spousta věcí jim přestane vadit. Alkohol tak pro děti představuje „volnost a svobodu“. Popíjení rodičů tedy může mít dlouhodobě vliv na alkoholismus dospívajících.

Zdroj: http://www.ias.org.uk/What-we-do/Alcohol-Alert/Issue-2-1997/Children-at-risk-from-drinking-parents.aspx

Tenektepláza jako účinnější léčba

31. 10. 2024

Systematické porovnání účinnost dvou léků, používaných na rozpouštění sraženin při ischemické cévní mozkové příhodě , vyšlo ve prospěch tenekteplázy.  

Běžný lék na ředění krve proti demenci?

20. 10. 2024

Srdeční selhání, fibrilace síní a ischemická choroba srdeční jsou spojeny se zvýšeným rizikem demence, které by mohl snížit běžný lék na ředění krve

Partneři projektu