Přípravek proti diabetu chrání před nemocemi srdce

9. 12. 2018

Podle nové studie antidiabetikum Trulicity společnosti Eli Lilly chrání pacienty s DM2 před kardiovaskulárními onemocněními, jako je infarkt, mrtvice či srdeční selhání.

Inkretinové předplněné pero Trulicity patří do lékové třídy analoga GLP-1, stimulující produkci inzulínu. Sem spadají i přípravky Victoza (Novo Nordisk) a Tanzeum (GlaxoSmithKline), které vykazují obdobné ochranné účinky pro srdce, ale u Trulicity bylo v testech prokázáno vyšší procento úspěšnosti u vysoce rizikových pacientů s diagnostikovaným srdečním onemocněním.

Společnost další podrobnosti zatím neuvedla. S jejich odhalením čeká na kongres Americké diabetologické společnosti příští rok v červnu. Poté podá žádost regulátorovi (FDA), aby mohla začít využívat údajů o léku ke zveřejnění na příbalu.

Zdroj: Gerstein HC et al. Researching Cardiovascular Events With a Weekly Incretin in Diabetes (REWIND). doi: 10.1111/dom.13028. Epub 2017 Jul 14.

Podřimování má svá rizika

1. 8. 2022

Časté podřimování může být signálem vyššího rizika krevního tlaku a mrtvice. Dřívější studie o této spojitosti přinesly rozporuplné závěry, tato působí přesvědčivě.

Na slunci roste hlad

23. 7. 2022

Vystavení slunečnímu záření vyvolává větší touhu po potravě i její vyšší příjem.

Komerce

Partneři projektu