Překvapivé účinky špenátu proti rakovině

7. 10. 2021

Studie Texaské univerzity v College Station zjistila, že špenát může potlačit růst polypů u lidí s familiární adenomatózní polypózou.

Z dřívějších studií bylo zřejmě, že konzumace špenátu může snížit riziko kolorektálního karcinomu až o polovinu. Nyní vědci na myším modelu zjistili, že antipolypický účinek špenátu vychází z některých překvapivých metabolických interakcí.

Výzkumníci použili metodiku multi-omics , konkrétně zkoumali genom, transkriptom a metabolom. Ukázalo se, že příznivé účinky nezpůsobuje chlorofyl, ale mastné kyseliny a deriváty kyseliny linolové. Tyto účinky lze využít i jako prevenci rakoviny tlustého střeva.

Zdroj: Chen Y-S et al. Dietary spinach reshapes the gut microbiome in an Apc-mutant genetic background: mechanistic insights from integrated multi-omics. Gut Microbes. Published online: 08 Sep 2021. https://doi.org/10.1080/19490976.2021.1972756

 

Průlom: Vakcína proti HIV

24. 6. 2025

Injekci Yeztugo (lenacapavir) na prevenci viru HIV získala povolení a stala se tak průlomem v v boji proti AIDS

Pagetova kostní nemoc

9. 6. 2025

Při chronické bolesti, zejména v bederní páteři a kyčelních kloubů, prokázal rtg skvrnitou pruhovitou přestavbu pánve se sklerotickými změnami. Spolu s dalšími nálezy uzavřeno jako Pagetova nemoc

Partneři projektu