Nový lék na DM2 s dosud nejvyšším efektem

19. 5. 2022

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil nový lék, který je prvním lékem ve své třídě pro léčbu cukrovky 2. typu. Lék se nazývá tirzepatid a podává se 1x týdně jako subkutánní injekce.

Tirzepatid má dvojí účinek, snižuje hladinu cukru v krvi a podporuje hubnutí lépe než v současnosti dostupné léky DM. Podle výsledků třetí fáze klinické studie lidé, kteří užívali tirzepatide, zhubli až 22 % své tělesné hmotnosti a dosáhli v průměru mnohem většího váhového úbytku než skupina užívající placebo. Studie také zaznamenala významně větší snížení hmotnosti ve skupině s tirzepatidem ve srovnání se skupinou se semaglutidem. Nový lék tak vykazuje výsledky podobné chirurgickému zákroku.

Zdroj: Dahl D et al. 80-LB: Tirzepatide, a Dual GIP/GLP-1 Receptor Agonist, Is Effective and Safe When Added to Basal Insulin for Treatment of Type 2 Diabetes (SURPASS-5). Diabetes 2021;70(Supplement_1):80-LB https://doi.org/10.2337/db21-80-LB

https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-novel-dual-targeted-treatment-type-2-diabetes

 

 

První výsledky screeningu SMA

15. 11. 2022

Díky pilotnímu programu screeningu se v ČR letos zatím podařilo včas odhalit už šest případů spinální svalové atrofie (SMA) u novorozenců. 

Komerce

Partneři projektu