Nový lék na chřipku po 20 letech ve fázi III

7. 11. 2018

Závěrečná fáze testování prokázala, že protichřipkový lék baloxavir marboxil výrazně omezuje symptomy nemoci u pacientů s vysokou tendencí k vážným komplikacím (nad 65 let, astma, chronická plicní onemocnění, srdeční onemocnění či morbidní obezita).

Výsledky fáze III multicentrické, randomizované a dvojitě zaslepené studie CAPSTONE-2 prezentovali 6. 10. na konferenci specializované na infekční nemoci IDWeek 2018 v americkém San Franciscu zástupci společnosti Roche.

Jednodávkový orálně podávaný přípravek snižuje průměrnou dobu zlepšení projevů onemocnění ze 102,3 hodiny v porovnání s placebem na 73,2 hodiny. Baloxavir marboxil vyvinula společnost Shionogi & Co., Ltd. V Japonsku se prodává jako Xofluza. Přípravek je dobře tolerován a je bezpečný. „Tato studie přispěla k rostoucímu počtu důkazů, že baloxavir marboxil může být předním antivirotikem pro léčbu chřipky,“ uvedla Sandra Horning, Chief Medical Officer společnosti Roche. Americký lékový úřad FDA jej proto zařadil do priorit projednávání, takže má být schválen ještě před 24. 12. 2018. Pokud se tak stane, půjde po téměř dvou dekádách o první přípravek nového způsobu léčby chřipky a jejích komplikací.

https://www.businesswire.com/news/home/20181003005984/en/7

GLP-1 pomáhají i proti rakovině

31. 5. 2023

Podle studie GLP-1 obnovil metabolismus cirkulujících "přirozených zabíječů" neboli NK buněk a obnovil jejich schopnost ničit rakovinné buňky.

Nová léčba Crohnovy nemoci

27. 5. 2023

FDA schválila první perorální lék pro terapii středně těžké až těžké Crohnovy choroby Rinvoq (upadacitinib).

Partneři projektu