Nebezpečný koronavirus se začal šířit do světa

24. 1. 2020

Smrtící nový koronavirus se začal šířit z čínské provincie Chu-pej. Zemřelo tam již 41 lidí, počet nakažených dosáhl 1300.

Přes opatření čínských úřadů, které uzavřely středisko nákazy město Wu-chan, se nové případy objevily i v Japonsku, Jižní Koreji, Nepálu, Malajsii, Singapuru, Thajsku, Tchaj-wanu a Vietnamu. V Evropě byly k datu 24.1. 2020 hlášeny tři případy, v USA dva, jeden se objevil rovněž v Austrálii.

Virus se přenáší kapénkovou nákazou z člověka na člověka, inkubační doba se pohybuje zhruba od dvou do 12 dnů. Příznaky se podobají chřipce, zasahují však mnohem silněji plicní tkáň. Lék dosud neexistuje. Klinika infekčních, parazitárních a tropických nemocí v pražské nemocnici Na Bulovce je podle slov primářky na nemoc připravená.

Zdroj: https://www.reuters.com/article/us-china-health-usa/u-s-health-officials-confirm-second-u-s-case-of-wuhan-coronavirus-idUSKBN1ZN1WC

Hyperfunkční adenom štítné žlázy

14. 6. 2024

Kazuistika: pacientky s fibrilací síní s rychlejší odpovědí komor a nově zjištěným zvětšením pravého laloku štítné žlázy a její zvýšenou funkcí štítné.

Partneři projektu