Marihuana: Neprozkoumané účinky na srdce

15. 2. 2019

Konopí k lékařským i rekreačním účelům je legální ve stále více zemích. Ukazuje se však, že jeho účinky mohou být nebezpečné speciálně pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním.

Dokazuje to kasuistika zveřejněná v Canadian Journal of Cardiology. Jde o případ 70letého muže s předchozí diagnózou srdeční choroby (ateroskleróza a bypass), který utrpěl infarkt půl hodiny po konzumaci větší části lízátka s obsahem 90 mg THC, které mu mělo ulevit od artritických bolestí.

V editorialu zmíněné odborné publikace se k případu uvádí, že mechanismus působení THC na srdce není dosud prozkoumán, a připomíná, že lékaři by na to měli pamatovat vždy, když rozhodují, zda a jak mohou pacienti se srdečním onemocněním marihuanu užívat.

Zdroje: Saunder A et al. Marijuana Lollipop-Induced Myocardial Infarction. Canadian Journal of Cardiology. DOI: https://doi.org/10.1016/j.cjca.2018.11.033

Benowitz NL. Managing Cannabis Use in Patients With Cardiovascular Disease. Canadian Journal of Cardiology. DOI: https://doi.org/10.1016/j.cjca.2018.12.033

Partneři projektu