Lék na cukrovku přináší velký úbytek váhy

6. 5. 2023

Lék na cukrovku 2. typu tirzepatid (Mounjaro) pomohl lidem s cukrovkou s nadváhou nebo obezitou během 17 měsíců zhubnout téměř 16 % jejich tělesné hmotnosti, tedy více než 34 kg.

Výsledky ohlásila společnost Eli Lilly & Co., která lék vyvíjí. Tirzepatid je první a jediný agonista receptorů GIP a GLP-1. A již před rokem byl povolen pro léčbu cukrovky.

Tato studie léku doplňuje dřívější důkazy, publikované loni v létě v časopise New England Journal of Medicine, které ukázaly, že lidé s nadváhou nebo obézní lidé bez diabetu až 22 % své tělesné hmotnosti během tohoto období pomocí týdenních injekcí léku. Pro typického pacienta užívajícího nejvyšší dávku to znamenalo shodit téměř 23 kg.

Výsledky obou studií budou nyní součástí žádosti společnosti o urychlené schválení léku na hubnutí podané americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Zdroj: le Roux, C W et al. Tirzepatide for the treatment of obesity: Rationale and design of the SURMOUNT clinical development program. lilly.com. April 27, 2023 https://investor.lilly.com/news-releases/news-release-details/lillys-tirzepatide-achieved-157-weight-loss-adults-obesity-or

Potvrzeno: Losos je superzdravý

13. 2. 2024

Potravinově specifické sloučeniny v mase lososa mohou významně zlepšit kardiometabolické zdravotní ukazatele.

Partneři projektu