Hypoxie může vytvářet vícegenerační odolnost proti demenci

10. 3. 2022

Nedávná studie cévní kognitivní poruchy na myším modelu zjistila, že opakované vystavení nízké hladině kyslíku zabraňuje ztrátě paměti.

Za kontrolovaných podmínek může nedostatek kyslíku zpomalit neurologickou degeneraci a úpadek a podpořit zvýšení průtoku krve mozkem.

Výzkum ukázal, že u zvířat, která prodělala opakované hypoxické kondicionování (RHC), se zvrátily deficity paměti a mozkových funkcí způsobené chronickým nedokrvením mozku.

Zároveň tak potomci rodičů léčených RHC vykazovali silnou odolnost vůči demenci i bez zkušenosti s RHC. Tato zdánlivě paradoxní zjištění naznačují, že změna chování a prostředí může ovlivnit budoucí terapie při léčbě Alzheimerovy choroby a dalších neurokognitivních onemocnění.

Zdroj: Belmonte KCD et al Epigenetic conditioning induces intergenerational resilience to dementia in a mouse model of vascular cognitive impairment. The Journal of the Alzheimer´s Association. 16 February 2022 https://doi.org/10.1002/alz.12616

AI pomáhá parkinsonikům

5. 9. 2024

Pomoc umělé inteligence při DBS u Parkinsonovy nemoci zlepšuje pohybové třes a dyskinezi

Rychlý test na boreliózu

26. 8. 2024

Testovací technologie na lymeskou boreliózu s využitím AI ukáže výsledky ve zlomku času oproti původním testovacím způsobům

Partneři projektu