Hormon lásky opravuje srdce

3. 10. 2022

Oxytocin pomáhá stimulovat regeneraci buněk srdečního svalu, ztracených při infarktu. Dosud se soudilo, že tento proces je nezvratný.

Vědecký tým ze State Michigan University nyní předkládá důkaz, že tento hormon může pomoci stimulovat regeneraci kardiomyocytů. Vědci ve studii použili lidskou tkáň in vitro a rybky zebřičky. Ukázalo se, že oxytocin pomáhá stimulovat kmenové buňky vytvořené z epikardu - tzv. epikardiální progenitorové buňky - k vývoji v kardiomyocyty.

Oxytocin přeprogramuje populaci dospělých buněk ve vnějších vrstvách srdce - tzv. epikardu - a změní je na kmenové buňky. Ty pak migrují do hlubších vrstev poškozeného srdce – myokardu - a opraví poškozené části uvolňováním hojivých faktorů a přeměnou na ztracené buňky, cévy, kardiomyocyty fibroblasty.

Zdroj: Waserman, AH et al. Oxytocin promotes epicardial cell activation and heart regeneration after cardiac injury. Frontiers in Stem Cells and Developemental Biology. September 2022 Sec. Stem Cell Research
https://doi.org/10.3389/fcell.2022.985298

 

První výsledky screeningu SMA

15. 11. 2022

Díky pilotnímu programu screeningu se v ČR letos zatím podařilo včas odhalit už šest případů spinální svalové atrofie (SMA) u novorozenců. 

Komerce

Partneři projektu