Červené krvinky brání stárnutí

4. 7. 2021

Zvýšené zásobení kyslíkem, zprostředkované receptorem ADORA2B, by se mohlo stát novým medicínským postupem, bránícím projevům stárnutí včetně neurogenerativních onemocnění.

Receptor v membráně červených krvinek ADORA2B (nebo A2B) podporuje uvolňování kyslíku z hemoglobinu ve vysokých nadmořských výškách. Nová studie na myších zjistila, že stejný receptor zmírňuje úbytek kognitivních funkcí a ztrátu sluchu spojenou se stárnutím tím, že zlepšuje zásobování tkání kyslíkem.

Snížené zásobování tkání kyslíkem může být částečně příčinou fyzického a kognitivního úpadku souvisejícího s věkem. Tento objev poskytuje potenciální cíle pro nové léky proti stárnutí.

Zdroj: Qiang Q et al. Erythrocyte adenosine A2B receptor prevents cognitive and auditory dysfunction by promoting hypoxic and metabolic reprogramming. PLOS Biology. Published: June 17, 2021. https://doi.org/10.1371/journal.pbio.3001239

Podřimování má svá rizika

1. 8. 2022

Časté podřimování může být signálem vyššího rizika krevního tlaku a mrtvice. Dřívější studie o této spojitosti přinesly rozporuplné závěry, tato působí přesvědčivě.

Na slunci roste hlad

23. 7. 2022

Vystavení slunečnímu záření vyvolává větší touhu po potravě i její vyšší příjem.

Komerce

Partneři projektu