Avokádo může léčit AML

16. 5. 2021

Podle nové studie dokáže efektivně blokovat metabolickou dráhu leukemických nádorových buněk látka, obsažená v avokádu. Tzv. avocatin B tuto dráhu efektivně blokuje a nádorové buňky tak zabíjí.

Vědci zjistili, že nádorové buňky akutní myeloidní leukémii AML se vyznačují silnou nadprodukcí enzymu zvaného VLCAD, který se podílí na odbourávání tuků. Tento enzym je pro leukemické buňky klíčový, neboť jim umožňuje rychle růst a množit se. Proto tento enzym VLCAD využili jako cíl protinádorové terapie. Ukázalo se, že v rámci nutraceutik měl největší efekt pro zablokování činnosti enzymu VLCAD právě  avocatin B. Objev může znamenat průlom v léčbě leukémie, protože nádorové buňky zničí a přitom ji lidské tělo dobře toleruje. V současnosti je přibližně polovině starších pacientů s diagnostikovanou AML poskytována pouze paliativní péče.

Zdroj: Tcheng M et al. Very long chain fatty acid metabolism is required in acute myeloid leukemia. Blood. Published March 15, 2021. Blood. Doi.10.1182/blood.2020008551

Partneři projektu