Antidepresivum pro léčbu rakoviny?

13. 11. 2020

Studie, publikovaná v časopise Cancer Research  zjistila, že běžně předepisované antidepresivum (Paroxetin) může zastavit růst typu rakoviny známého jako dětský sarkom, přinejmenším u myší a laboratorních buněčných experimentů.

Studie zkoumala společné rysy mezi dvěma velkými skupinami buněčných povrchových receptorů, takzvanými receptory spřaženými s G proteinem (GPCR) a receptorovými tyrosin kinázami (RTK). Jedním z receptorů RTK, který hraje klíčovou roli u mnoha nádorů včetně dětského sarkomu, je receptor IGF1R.  Ten sdílí signální modul s GPCR, což znamená, že je možné ovlivnit jeho funkci léky zaměřenými na GPCR.

Zjištění od výzkumníků z Karolinska Institutet ve Švédsku a MD Anderson Cancer Center v Texasu vzbuzují naději na nové léčebné strategie proti této nemoci

Zdroj:  Crudden C et al. Inhibition of G protein-coupled receptor kinase 2 promotes unbiased downregulation of IGF-1 receptor and restrains malignant cell growthCancer Research, 2020; canres.1662.2020 DOI: 10.1158/0008-5472.CAN-20-1662

Podřimování má svá rizika

1. 8. 2022

Časté podřimování může být signálem vyššího rizika krevního tlaku a mrtvice. Dřívější studie o této spojitosti přinesly rozporuplné závěry, tato působí přesvědčivě.

Na slunci roste hlad

23. 7. 2022

Vystavení slunečnímu záření vyvolává větší touhu po potravě i její vyšší příjem.

Komerce

Partneři projektu