Alzheimer: Je všechno jinak?

15. 10. 2022

Nová studie naznačuje, že příznaky Alzheimerovy choroby nejsou způsobeny nárůstem nerozpustných amyloidních plaků, ale poklesem hladiny rozpustného beta-amyloidu, který je nezbytný pro kognitivní funkce. Léčba zaměřená na zpomalení hromadění plaků má na průběh onemocnění jen malý vliv.

Vědci z University of Cincinnati v USA navázali na výsledky svého předchozího výzkumu, podle kterého byli lidé s vysokou hladinou rozpustného beta-amyloidu kognitivně normální, i když měli amyloidní plaky. U účastníků s vyššími hladinami rozpustného beta-amyloidu se méně často projevoval pokles kognitivních funkcí, i když měli amyloidní plaky. Nižší hladiny rozpustného beta-amyloidu byly silně spojeny s rychlejším zhoršováním kognitivních funkcí. Osoby s výchozí hladinou rozpustného beta-amyloidu v mozku nad 270 pikogramů na mililitr zůstaly kognitivně normální bez ohledu na množství amyloidních plaků v mozku.

Zdroj: Srurchio, A et al. High Soluble Amyloid-β42 Predicts Normal Cognition in Amyloid-Positive Individuals with Alzheimer’s Disease-Causing Mutations.  Journal of Alzheimer's Disease, vol. Pre-press, no. Pre-press, pp. 1-15, 2022. Published: 04 October 2022. DOI: 10.3233/JAD-220808

 

První výsledky screeningu SMA

15. 11. 2022

Díky pilotnímu programu screeningu se v ČR letos zatím podařilo včas odhalit už šest případů spinální svalové atrofie (SMA) u novorozenců. 

Komerce

Partneři projektu