Běžný lék na DM má protirakovinové účinky

22. 4. 2021

Nová studie zkoumala protitumorové aktivity biguanidů. V laboratorních podmínkách se ukázal slibnější fenformin než metformin, který je jako antidiabetikum používanější.

Vědci nyní zkoušejí kombinaci fenforminu s chemoterapeutiky pro léčbu rakoviny kůže. V terapii melanomu se ukázalo, že je účinnější než metformin. Jeho toxicita je navíc nižší než běžně používaná chemoterapeutika. Účinek biguanidů je zřejmě alespoň částečně způsoben změnou střevní mikrobioty.

Zdroj: Zhao B et al. Therapeutic Repurposing of Biguanides in Cancer. Trends in Cancer. Published online 14 April 2021. https://doi.org/10.1016/j.trecan.2021.03.001

Kouření zrychluje pokles kognice

28. 11. 2025

U pacientů, kteří přestali kouřit, se zpomalil úbytek paměti přibližně o 20 % a úbytek verbální plynulosti přibližně o 50 %

GLP-1 zlepšují zdraví srdce

16. 11. 2025

Agonisté receptoru GLP-1 prospívají při onemocněních jater, ledvin, cukrovky a neurologických onemocnění

Partneři projektu