This site is intended for healthcare professionals

Detail videa

22. 1. 2021 | CZE

Trendy v multimodální léčbě lokálně pokročilého NSCLC

klinická onkologie, karcinom plic

doc. MUDr. Renata Soumarová, PhD.

Skupina pacientů se stadiem IIIA-N2 NSCLC je velmi heterogenní a léčba musí být diskutována v multidisciplinárním týmu. Standardním pří­stupem pro většinu pacientů s N2 postižením je konkomitantní chemoradioterapie. U vysoce vybrané populace je možná indukční chemo­terapie nebo chemoradioterapie následovaná chirurgickým výkonem.

Indukční terapie u pacientů s lokálně pokroči­lým operabilním NSCLC má teoretické výhody: in vivo hodnocení odpovědi na chemoterapii, časná léčba mikrometastatického onemocnění, snížení rezistence vůči lékům v důsledku včasné expozice léčbě a downstaging se zlepšením re­sekability. Studie s indukční chemoterapií pro­kazují benefit v procentu patologické odpovědi zejména v oblasti mediastinálních uzlin, ale bez rozdílu v přežití pacientů. Metaanalýzy nepro­kázaly žádný přínos indukční radioterapie pro celkové přežití. Novým zajímavým přístupem je neoadjuvantní chemoimunoterapie.

Neresekabilních je 30 % nemocných stadia IIIA a IIIB. Zlatým standardem léčby u této skupiny byla doposud konkomitantní chemoradiotera­pie (CHT/RT). Konkomitantní, tedy současné po­dání chemoterapie a radioterapie, vede k lepší­mu pětiletému celkovému přežití (OS) o 4,5 % ve srovnání s léčbou sekvenční. Přesto se takto léčení nemocní ve většině případů dožijí relap­su onemocnění (cca v 90 %). Kombinace durva­lumabu jako udržovací, resp. konsolidační léčby po radikální CHT/RT u pacientů s lokálně pokro­čilým inoperabilním NSCLC byla hodnocena ve studii PACIFIC.

Konkomitantní chemoradioterapie je dopo­ručena pro inoperabilní pacienty stadia II a III. Udržovací léčba s durvalumabem po konkomi­tantní chemoradioterapii u stadia IIIA a IIIB je již součástí mezinárodních a národních doporu­čení.

Neoadjuvantní chemoterapie je možností léčby u pacientů s resekabilním IIIA (N2) NSCLC. Ad­juvantní chemoterapie po léčbě neoadjuvantní musí být pečlivě zvažována na základě defini­tivního histopatologického nálezu. Adjuvantní radioterapie v případě R0 resekce indikována není. Do budoucna se jako slibná u lokálně po­kročilého onemocnění jeví možnost neoad­juvantní imunoterapie.


Prezentace ke stažení

  • doc. MUDr. Renata Soumarová, PhD. – Renata Soumarová_Trendy v multimodální léčbě lokálně pokročilého NSCLC

Podobné

11. 4. 2025 | CZE

Imunoterapie napříč vybranými diagnózami

klinická onkologie, imunoterapie onkologických onemocnění, Karcinom plic, Kolorektální karcinom, karcinom prsu, karcinom ledvin, melanom, gynekologie a porodnictví, karcinom prostaty

Prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc. , Doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D., MBA, MUDr. Martin Matějů, Ph.D., Doc. MUDr. Alexandr Poprach, Ph.D., Prof. MUDr. Jindřích Fínek, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

11. 4. 2025 | CZE

Imunoterapie

klinická onkologie

Prof. MUDr. Jiřina Bartůňková, DrSc., MUDr. Jan Špaček, Ph.D., Doc. MUDr. Pavel Otáhal, Ph.D., Doc. MUDr. Michal Vočka, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

11. 4. 2025 | CZE

Terčová terapie–tumor specifická terapie

klinická onkologie

MUDr. Jan Špaček, Ph.D., MUDr. Zuzana Bielčiková, Ph.D., Doc. MUDr. Michal Vočka, Ph.D., MUDr. Stanislav John, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

Další videa

Partneři projektu