This site is intended for healthcare professionals

Detail videa

30. 1. 2020 | CZE

S těhotenstvím spojený karcinom prsu

gynekologie a porodnictví, klinická onkologie, karcinom pankreatu

prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.

Autor: prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.

Karcinom prsu spojený s těhotenstvím (PABC) je stále relativně vzácná diagnóza. Počet pacientů se však zvyšuje kvůli odkládání prvního těhotenství do pozdějšího věku a celkově se zvyšujícímu výskytu tohoto onemocnění. Během těhotenství se jedná o nejčastější zhoubný nádor. Výsledky léčby nejsou dosud uspokojivé. PABC je diagnostikován se zpožděním a obvyk­le se jedná o nepříznivý histologický typ nádoru. Léčba takových pacientů vyžaduje centralizaci. V současné době je jasné, že léčba a prognóza gestačního karcinomu prsu se liší od karcinomu prsu diagnostikovaného až po narození dítěte. To může zvýšit naše zkušenosti s diagnostikou a léčbou a dostupné údaje nám mohou pomoci upravit přístup k léčbě, revidovat obecná dopo­ručení pro léčbu a nejen zvýšit počet pacientů, kteří dosáhnou remise, ale také prodloužit život pacientek s metastatickým PABC v dobré kvalitě života. Na základě našich údajů je metastatické šíření PABC nejpravděpodobnější během 1–2 let po diagnóze, průběh onemocnění je pak rychlý a přežití pacientů s generalizací je obvykle krátké.

Rakovina prsu spojená s těhotenstvím (PABC) je definována jako rakovina prsu diagnostikovaná během těhotenství (BCP) nebo v prvním poporodním roce či kdykoli během laktace. Karcinom prsu vyskytující se během těhotenství je zvláštní klinickou situací, protože při plánování léčby je třeba brát v úvahu osud matky i plodu. Karcinom prsu diagnostikovaný po porodu představuje vysoce rizikovou podskupinu rakoviny prsu mladých žen. Vzhledem k mladému věku je nemoc častěji spojena s dědičnými mutacemi rizikových genů. Nádor má obvykle vyšší růstovou aktivitu a je diagnostikován v pokročilejší fázi. Proto se v klinické praxi častěji setkáváme s potřebou léčby pacientů s velmi pokročilým stadiem rakoviny, s přítomností kostních nebo viscerálních metastáz. Prospektivní studie karcinomu prsu během těhotenství jsou velmi vzácné a většina klinických důkazů je omezena na retrospektivní případové zkušenosti a kazuistiky. V období po porodu je obtížné najít kontrolní skupinu pacientů z důvodu nejasnosti časové hranice pro PABC a nedostatečného počtu žen stejného věku s rakovinou prsu, které nikdy nerodily.


Prezentace ke stažení

  • prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc. – S těhotenstvím spojený karcinom prsu_Petra Tesařová

Podobné

12. 3. 2025 | CZE

SOP, varia

pneumologie a ftizeologie

Doc. MUDr. Libor Fila, Ph.D., MUDr. Václav Koucký Ph.D., MUDr. Miriam Malá, Ph.D., MUDr. Lukáš Plachý Ph.D, MUDr. Anna Šmejkalová , MUDr. Nela Šťastná, Mgr. Simona Zábranská

XIIII. ROČNÍK ZASEDÁNÍ REGISTRU PACIENTŮ S CYSTICKOU FIBRÓZOU

11. 3. 2025 | CZE

Psycholog na modulátorech

pneumologie a ftizeologie, Psychologie

Mgr. Pavla Hodková, Mgr. Jan Machala, PharmDr. Eliška Maraczek Marková

XIIII. ROČNÍK ZASEDÁNÍ REGISTRU PACIENTŮ S CYSTICKOU FIBRÓZOU

11. 3. 2025 | CZE

Je to ještě cystická fibróza?

pneumologie a ftizeologie

Doc. MUDr. Libor Fila, MUDr. Jana Bartošová, RNDr. Lucie Bořek Dohalská, Ph.D., Doc. MUDr. Libor Fila, Ph.D., MUDr. Andrea Holubová, Prof. MUDr. Milan Macek jr., DrSc.

XIIII. ROČNÍK ZASEDÁNÍ REGISTRU PACIENTŮ S CYSTICKOU FIBRÓZOU

Další videa

Partneři projektu