Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.

Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.
Detail videa
Vážená paní, vážený pane
obsah portálu World MedNet, na který nyní vstupujete je určen výhradně lékařům.
Více informací zde.
22. 1. 2021 | CZE
klinická onkologie, gastroenterologie
Mikroorganismy žijí v komplexních ekosystémech ovlivňujících se navzájem a ovlivňujících i své bezprostřední okolí. Jedno z nejkomplexnějších, a přesto donedávna přehlížených mikrobiálních společenstev se vyskytuje v tlustém střevě, kde hraje velice důležitou roli ve zdraví člověka. Kromě známých funkcí střevního mikrobiomu, jako je napomáhání trávení potravy, dodávání důležitých živin, produkce vitamínů, neurotransmiterů, mastných kyselin s krátkými řetězci a enzymů, má mikrobiom celou řadu dalších důležitých funkcí, kam patří podílení se na rozvoji střevní stěny, imunitního systému i nervové soustavy. Nepatogenní bakterie ve střevě pomáhají člověku také pouze tím, že jsou ve střevě přítomny, a zamezují tak pomnožení bakterií patogenních.
Velmi důležité je zejména osidlování střeva mikroorganismy v počátcích života, kdy mikrobiom ovlivňuje vývoj imunitního systému. Jako klíčové faktory se ukazují způsob porodu, výživa, antibiotická léčba nebo příjem probiotik. U klasického porodu je zdrojem osidlujících bakterií zejména vaginální a střevní mikrobiom matky, zatímco u císařského řezu je to prostředí a kůže matky. V pozdějším věku je mikrobiom stabilnější a méně náchylný na velké změny. Mezi faktory, které jej ovlivňují, patří léčba antibiotiky, strava, životní styl, onemocnění, stres, věk, genetika a další.
Shrneme-li to, mikrobiom je z hlediska lidského zdraví velmi důležitý, a pokud dojde k narušení rovnováhy mikrobiomu, může dojít k rozvoji mnoha onemocnění, zejména chronických a autoimunitních. Při studiu těchto multifaktoriálních onemocnění je nicméně potřeba sledovat nejenom samotný mikrobiom, ale také celou řadu dalších faktorů, což se neobejde bez mezioborové spolupráce.
9. 10. 2023 | CZE
klinická onkologie, imunoterapie onkologických onemocnění
prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc., MUDr. Ľudmila Křížová, MUDr. Jan Špaček, MUDr. Michal Vočka, Ph.D., doc. MUDr. Milada Zemanová, Ph.D. , Michal Zubaľ
IO FÓRUM – NOVINKY A KONTROVERZE IMUNOTERAPIE NAPŘÍČ SOLIDNÍMI NÁDORY 2023
14. 7. 2023 | SLO
klinická onkologie, imunoterapie onkologických onemocnění
MUDr. Michaela Miškovičová, PhD., PhD., MUDr. Silvia Jurišová, PhD., MUDr. Zuzana Pribulová, MUDr. Rastislav Gura
ESO Tour 2023 – Imunoterapia vo vybraných onkologických diagnózách
30. 6. 2023 | SLO
klinická onkologie, imunoterapie onkologických onemocnění, dermatovenerologie
MUDr. Rastislav Gura
ESO Tour 2023 – Imunoterapia vo vybraných onkologických diagnózách
12 | 6 | 2018
Vážená paní, vážený pane,
vstupujete na stránky, jejichž jedna část je určena lékařům a druhá nelékařským zdravotnickým pracovníkům. Obsah stránek pro lékaře není vhodný pro širokou veřejnost a nelékařské zdravotnické pracovníky, neboť obsahuje odborné informace o léčivých přípravcích, včetně reklamních sdělení, která se k nim vztahují. Tyto informace a sdělení jsou určeny výhradně odborníkům dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., tedy osobám oprávněným léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat. Více informací zde.
Prosíme, zvolte jednu ze dvou následujících kategorií a na základě této volby Vám bude nabídnut obsah určený pro Vaši kategorii.
Jsem lékař/lékařka
Prohlašuji, že jsem se s výše uvedeným poučením seznámil(a), že jsem odborníkem
ve smyslu zákona č. 40/1995 Sb. o regulaci reklamy v platném znění, čili osobou
oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky
vydávat.
Jsem nelékařský zdravotnický pracovník