Jiný původ Alzheimerovy choroby?

8. 12. 2021

Odlišný pohled na důvod vzniku Alzheimerovy choroby přináší výzkum z UCLA. Ukázalo se totiž, že až 20 % pacientů nemá v mozku stopy po amyloidních placích, ale přesto vykazuje silné příznaky onemocnění.

Vědci se proto zaměřili na zkoumání proteinu tau. Podařilo se jim najít nepatrný, leč zásadní rozdíl v expresi proteinu tau mezi skupinami lidí s příznaky demence a bez nich.

Standardně se tau rozkládá po 48 hodinách. V nemocných buňkách k rozkladu nedojde, protein se mění v opačnou konformaci a začíná se hromadit. Problémem je snižující se schopnost autofágie  u lidí starších 65 let.

V současné době existuje několik léků, které zlepšují autofágii. Je pravděpodobné, že další výzkum a případné schválení léku by mělo být poměrně rychlé.

Zdroj: Hubbard EE et al. Does Data-Independent Acquisition Data Contain Hidden Gems? A Case Study Related to Alzheimer’s Disease. Journal od Proteome Research. Publication Date:November 24, 2021 https://doi.org/10.1021/acs.jproteome.1c00558

"Hodný" cholesterol možná není tak hodný

30. 11. 2022

Způsob, jakým se HDL používá k předpovídání rizika vzniku srdečních onemocnění, zřejmě bude třeba přehodnotit. Hladina "dobrého" cholesterolu nakonec velký vliv na zdraví srdce nemá, tvrdí studie.

Komerce

Partneři projektu